Województwo mazowieckie

A może muzeum?
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 13 maj-31 sierpień 2015
ilustracja

Mazowsze to prawdziwy raj dla miłośników muzeów. Muzea małe, muzea duże, muzea historyczne, artystyczne czy przyrodnicze, muzea postaci, wydarzeń czy rzeczy. Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Co warte podkreślenia - ciekawe instytucje można znaleźć nie tylko w dużych miastach. Gdzie szukać takich miejsc? Oto kilka podpowiedzi muzeów mniej typowych.

Gwiżdżą w Gwizdałach
Gdzie indziej, jak nie w Gwizdałach (pow. węgrowski) mogło powstać muzeum gwizdka? Szkolne Muzeum Gwizdka przy Zespole Szkół w Gwizdałach działa już od ponad 16 lat (utworzono je w maju 1999 r.). Pomysłodawcą tego niezwykłego muzeum był Witold Tchórzewski. Na początku muzealna kolekcja liczyła zaledwie 52 gwizdki, ofiarowane zresztą przez inicjatora muzeum. Dziś w Gwizdałach można oglądać nawet kilka tysięcy gwizdkowych eksponatów pochodzących z Polski, ale też z m.in. z Białorusi, Litwy, Stanów Zjednoczonych Ameryki, Australii czy nawet z Amazonii. A wśród nich gwizdki policyjne i wojskowe, gwizdki sportowe i takie z parowozów, ale też i gwizdki…. od czajników. Są tu również gwizdki zrobione z drewna w kształcie zwierząt czy gwizdki z porcelany. Znajdziemy tu także piszczałki, okaryny i ligawki, a także flety i trąbki. Najstarszy z eksponatów ma ok. 400 lat.

W muzeum można wziąć udział w warsztatach garncarsko-ceramicznych. Corocznie odbywają się tu również spotkania rzeźbiarskie w plenerze.

Szkolne Muzeum Gwizdka można zwiedzać codziennie w godz. 9:00-17:00 (po wcześniejszych kontakcie telefonicznym). Wstęp do muzeum jest bezpłatny.

Więcej na: http://muzeum-gwizdka.pl/

Dworsko w Pilaszkowie
Miłośnicy historii i architektury  z chęcią odwiedzą Muzeum Dworu Polskiego w Pilaszkowie (pow. warszawski-zachodni). Instytucja została utworzona w 1995 roku. Jego siedziba mieści się w zabytkowym dworze na terenie pięknego XVIII-wiecznego parku z m.in. pomnikiem gen. Dąbrowskiego. Dla zwiedzających udostępniono wnętrza, w których można oglądać liczne pamiątki związane z historią Polski oraz właścicielami i gośćmi Pilaszkowa. Dwór w Pilaszkowie był kiedyś w posiadaniu m.in. sekretarza króla Stanisława Augusta – Franciszka Ryx czy budowniczego warszawskiego mostu Poniatowskiego –  inż. Mieczysława Marszewskiego. Dwór w Pilaszkowie to prawdziwy świadek historii Polski. To tu Jan Henryk Dąbrowski odebrał list z nominacją na generała-majora. Niejednokrotnie gościł tu również książę Józef Poniatowski.

Muzeum Dworu Polskiego w Pilaszkowie czynne od 1 kwietnia do 31 października. Dla indywidualnych zwiedzających w każdą niedzielę (wejścia o godz. 12:00 i 15:00). Grupy zorganizowane mogą zobaczyć muzeum w pozostałe dni, po wcześniejszym telefonicznym umówieniu zwiedzania.

Będąc w Pilaszkowie warto zajrzeć do Muzeum Pojazdów Konnych. W zbiorach muzeum działającego od 2003 r. znajdują się aż 52 pojazdy konne, a wśród nich: bryczki, powozy, karety, wozy chłopskie, dorożki, ale także sanie i wóz cygański.

Żaby z Żabiej Woli
Nazwa Żabia Wola (pow. grodziski) – zobowiązuje. Stąd królową tego miejsca nie mógł zostać nikt inny, jak sympatyczna mała żaba. Króluje w (Mini) Muzeum Żaby w Żabie Woli. Placówka powstało na początku 2007 roku z inicjatywy Andrzeja Jendrycha. Muzeum mieści się w Domu Kultury w Żabiej Woli. Na początku swojej działalności zbiory liczyły ok. 400 eksponatów. Dziś to ponad cztery razy więcej figurek żabek, a także różnych przedmiotów z żabimi motywami, a kolekcja ciągle się powiększa. Być może już dziś to największe zbiory tego typu w kraju. Co ciekawe, każda żaba-eksponat trafiająca do muzeum jest dokładnie opisywana i skatalogowana. Muzeum jest także w posiadaniu cennych książek, w tym pierwszego polskiego wydania podręcznika o żabach z 1926 roku, ilustracji oraz ilustrowanych tekstów popularno –naukowych, których bohaterką jest oczywiście żaba.

Zbiory (Mini) Muzeum Żaby można oglądać od poniedziałku do piątku w godz.. 12:00 -18:00 i w soboty od 9:00 - 12:00. Placówka nie pobiera żadnych opłat od zwiedzających.

Więcej na: http://muzeum_zaby.republika.pl/

Zabytkowe samochody pod Warszawą
Dla fanów motoryzacji przystankiem obowiązkowym na muzealnej mapie Mazowsza są podwarszawskie Otrębusy (pow. pruszkowski). To tu już od dwudziestu lat działa Muzeum Motoryzacji i Techniki. W zbiorach muzeum znajduje się ok. 300 zabytkowych pojazdów, a wśród nich są nie tylko samochody osobowe czy ciężarowe, ale też autobusy, motocykle czy nawet samolot i czołg. Najstarsze eksponaty w kolekcji to XIX-wieczny amerykański traktor TITAN, ciężarówka marki Mercedes z 1913 r., a także FIAT z 1919 r.

W Otrębusach można podziwiać takie samochodowe cuda jak: pancerne Volvo Lecha Wałęsy, najbardziej strzeżony samochód PRL – Cadillac Fleetwood, którego właścicielem był Edward Gierek czy też miejską taksówkę, czyli pierwszego mini vana na świecie – Fiata 600 Multipla.

W muzeum znajdują się również zabytkowe rowery, ale też charakterystyczne angielskie budki telefoniczne. W zbiorach znajduje się również zabytkowy sprzęt grający, w tym radioodbiorniki, patefony, gramofony czy katarynki.

Ponadto muzeum jest organizatorem takich wydarzeń jak: „Stulecie Motoryzacji w Polsce" czy „Kabriolety XX wieku”, a także wystaw czasowych: „Amerykański sen”, „Legendy motoryzacji PRL-u” czy „Pojazdy sławnych ludzi”. Dla ciekawych historii motoryzacji, polskiego automobilizmu czy wiedzy o pojazdach PRL-u, muzeum przygotowuje również lekcje muzealne na ten temat.

Niewątpliwą atrakcją oferowaną przez Muzeum Motoryzacji i Techniki są wycieczki zabytkowymi autobusami np. angielskim Piętrusem, polskim Ogórkiem czy amerykańskim Schoolbusem, połączone ze zwiedzaniem okolicy np. Podkowy Leśnej czy Stawiska.

Muzeum jest czynne siedem dni w tygodniu: od poniedziałku do soboty w od 8.00 do 17.00, a w niedziele i święta od 10.00 do 17.00. Bilety kosztują tylko 10 zł dla dorosłych i 7 zł dla dzieci. Maluchy do 5 lat muzeum zwiedzają za darmo.

Więcej na stronie: http://www.muzeum-motoryzacji.com.pl/

Guziki na pierwszym planie
Dziś guziki to produkowany na masową skalę zwykle niewyróżniający się element marynarki czy spodni. Kiedyś maleńkie cudeńko, którego wytworzenie wymagało pracy i zaangażowania. Guziki, bo o nich mowa mają swoją historię w Sochocinie (pow. płoński). To tu w Gminnym Ośrodku Kultury w Sochocinie działa jedyna w swoim rodzaju Izba Pamiątkowa Guzikarstwa.

Historia sochocińskich guzików sięga XIX wieku, kiedy to w związku z rozwojem łódzkiego, ale też warszawskiego, przemysłu włókienniczego pojawiło się zapotrzebowanie na guziki. Pierwsi w Sochocinie guziki zaczęli wytwarzać Żydzi. A były to guziki niezwykłe, bo powstawały z muszli wyławianych z Wkry, a później również z Narwi, Bugu i Wisły. Przerobienie muszli na guzik wymagało użycia specjalistycznych maszyn, takich jak np.: borownie, tokarnie i dziurkarnie Sochocińskie guziki z muszli ozdabiały stroje warszawskich, ale też petersburskich elegantów.

W Izbie Pamiątkowej Guzikarstwa można oglądać wystawę stałą „ Z bogactw natury. Sochocińskie guziki”. Składa się ona z dwóch części. W pierwszej na planszach przedstawiona jest historia Sochocina z m.in. ze szczególnym uwzględnieniem fotografii mieszkańców zajmujących się produkcją guzików. Oglądając drugą część ekspozycji dowiemy się jak wyglądało wytwarzanie guzików oraz jak wyglądało miejsce, gdzie je robiono.

Więcej na: http://sochocin.pl/kultura/dokumenty/izba-pamiatkowa-guzikarstwa-110

JaN

j.nalewajk@mazowszanie.eu 18-5-2015
Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text