Województwo mazowieckie

90 urodziny radomskiej Fabryki Broni
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 20 kwiecień 2015
ilustracja

Już niebawem radomska Fabryka Broni będzie obchodzić swoje 90. urodziny. Z tej okazji  zaplanowano konkursy dla dzieci i młodzieży, dzień otwarty, a przede wszystkim poszukiwanie pamiątek, takich jak przedwojenne fotografie i dokumenty związane z radomskim zakładem. 

Jubileusz fabryki posłuży poszerzaniu i popularyzacji wiedzy na temat zakładu. Już na przełomie kwietnia i maja wystartuje kilka konkursów, kierowanych zarówno do rodzin pracowników Fabryki Broni, uczniów okolicznych szkół, jak i lokalnej społeczności – powiedział nam Sebastian Babula z Fabryki Broni.

Szukajmy pamiątek

Największy konkurs odbędzie się pod hasłem „Szukamy pamiątek”. Mogą w nim wziąć udział osoby pełnoletnie, które mają pamiątki związane z Fabryką Broni: fotografie, dokumenty (np. przepustki pracownicze, umowy o pracę, zezwolenia, itp.), ubrania robocze, produkty oraz inne rzeczy związane z powstaniem i pierwszymi latami działania zakładu (do 1960 roku włącznie) oraz unikalne przedmioty lub dokumenty z lat późniejszych. 

Spośród dostarczonych do 15 czerwca pamiątek, jury wybierze sześć eksponatów spełniających następujące kryteria: unikalność, oryginalność, stan zachowania i znaczenie dla firmy. W konkursie można wygrać nawet 2,5 tys. złotych. Wszystkie przekazane eksponaty złożą się na wystawę historii fabryki, a ze zdjęć powstanie pamiątkowy album.

Moja rodzina w Fabryce Broni

Kolejny konkurs skierowany jest do dzieci i młodzieży do lat 16, których członkowie rodzin (mama, tata, babcia, dziadek, ciocia, wujek) są pracownikami Fabryki Broni. Hasłem tego konkursu jest „Moja rodzina w Fabryce Broni”. Osoby uczestniczące w konkursie muszą w dowolnej formie plastycznej przedstawić miejsce pracy członka rodziny lub to, co w zakładzie robi. Uczestnicy mogą też w formie graficznej zaprezentować jakiś produkt zakładu. Prace należy dostarczyć do 30 maja.

Wiedza o bezpieczeństwie i historii Fabryki Broni

Organizatorzy 90-lecia Fabryki Broni zaplanowali też turniej szkół ponadgimnazjalnych z Radomia i okolic. Konkursowi przyświeca hasło „Wiedza o bezpieczeństwie i historii Fabryki Broni”. Zabawa będzie miała dwa etapy: eliminacje międzyszkolne oraz finał. Każdą szkołę będzie reprezentowała trzyosobowa drużyna, którą trzeba zgłosić do udziału w konkursie najpóźniej do 7 maja (wypełnioną kartę zgłoszeniową trzeba na adres: redakcja@fabrykabroni.pl). Eliminacje międzyszkolne będą się odbywać w dniach 20-30 maja. W finale, zaplanowanym na 16 czerwca, udział wezmą cztery najlepsze reprezentacje. Zwycięska szkoła otrzyma komputer multimedialny, a poszczególni zawodnicy cenne nagrody rzeczowe.

Ciekawe eksponaty

Wśród licznych atrakcji jubileuszowych nie zabraknie działań skierowanych do pasjonatów broni i miłośników militariów. W zakładzie zostanie przedstawiony zrekonstruowany pistolet samopowtarzalny „Vis” oraz okolicznościowy film o historii jego wytwarzania. Warto wspomnieć, że pistolet ten był bardzo udaną konstrukcją, cenioną przez jego użytkowników, a nawet Niemców, którzy kontynuowali produkcję tego modelu w czasie okupacji.

Drzwi fabryku otwarte

W ramach obchodów we wrześniu po raz drugi mieszkańcy Radomia zostaną zaproszeni  do zwiedzania nowej, niedawno oddanej do użytku siedziby Fabryki Broni. Będzie można zwiedzać poszczególne działy, na drugich już „Otwartych Drzwiach”.

Oficjalna gala

Ponadto odbędzie się również jubileuszowa gala z udziałem przedstawicieli rządu, lokalnych władz, zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej i wojska. Uroczystość jest zaplanowana na czerwiec. Oficjalnym zakończeniem obchodów 90-lecia będzie spotkanie wigilijne, na którym spotkają się obecni pracownicy i zarząd spółki, a także dawni pracownicy, którzy tworzyli historię tego zakładu.

Kamil Sznyrowski 29-4-2015
Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text