Województwo mazowieckie

75 Rocznica Zbrodni Katyńskiej – obchody w Płocku
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 13 kwiecień-30 czerwiec 2015
ilustracja

W samo południe w miejscu posadzenia Dębów Pamięci nastąpiło uroczyste zapalenie zniczy. Dęby te znajdują się przy Szkole Podstawowej Nr 5, Gimnazjum Nr 5, Liceum Ogólnokształcącym im. Marszałka Stanisława Małachowskiego, cmentarzu w Radziwiu, Zespole Szkół Ekonomiczno-Kupieckich, I Prywatnym Liceum Plastycznym, Zespole Szkół im. Leokadii Bergerowej.

O tej samej porze w Szkole Podstawowej nr 17 im. Tadeusza Kościuszki został odczytany uroczysty apel. O godzinie 13.00 w Liceum Ogólnokształcącym im. Władysława Jagiełły odbył się koncert połączony z uroczystym apelem. O godzinie 16.00 rozpoczęły się uroczystości przy Kościele św. Stanisława Kostki. Obchody rocznicowe zakończyły uroczystości przy Krzyżu Katyńskim mieszczącym się na Cmentarzu Komunalnym. Tu nastąpiło złożenie kwiatów, zapalenie zniczy, wspólna modlitwa i odczytanie apelu.

Do obchodów włączył się Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki „Kino za Rogiem”. Tu w godzinach od 12.00 do 17.00 można było obejrzeć przegląd filmów o Katyniu. Wyświetlano filmy: „Śmierć ich połączyła. Kapelani katyńscy”, reż. Tomasz Bardorsch, „17 dni września” w reżyserii Józefa Gębskiego oraz ”W poszukiwaniu pamięci… Monte Cassino”, „Czaszka z Katynia” reż. Lisbeth Jessen, „Czekista” reż. Aleksandra Rogożkin.

Obchody upamiętniające ofiary tej strasznej zbrodni miały miejsce w wielu miastach na Mazowszu. Główna uroczystość odbyła się przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie.

Zbrodnia w Katyniu miała miejsce wiosną 1940 roku. W wyniku rozkazu władz ZSRR zginęło tu co najmniej 21 768 obywateli Polski. Zbrodni dokonało NKWD. Ofiary zginęły od strzału w tył głowy. Przez wiele lat władze ZSRR nie przyznawały się do dokonania tak okrutnego czynu. Po latach została ona uznana za ludobójstwo i zbrodnię przeciwko ludzkości. Dopiero w 1993 roku rząd Związku Radzieckiego przyznał, że ludobójstwa dokonało NKWD. Zabici to oficerowie, podoficerowie, szeregowi, rezerwiści Wojska Polskiego, a także funkcjonariusze Policji Państwowej, Korpusu Ochrony Pogranicza, Straży Granicznej i Służby Więziennej oraz cywile. Ofiary zostały pogrzebane w zbiorowych grobach w Katyniu pod Smoleńskiem, Miednoje koło Tweru, Piatichatkach na przedmieściu Charkowa oraz Bykowni koło Kijowa. W 2000 roku w Charkowie, Katyniu i Miednoje zostały otwarte pierwsze polskie cmentarze.

Joanna Gruchała - Kominek 14-4-2015
Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text