Województwo mazowieckie

65 lat Szkoły Podstawowej w Cieślach
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 25 czerwiec-31 grudzień 2015
ilustracja

Wielkie święto dla uczniów, nauczycieli i wychowanków Szkoły Podstawowej w Cieślach. 20 czerwca placówka obchodziła jubileusz 65-lecia swojego istnienia. Była to okazja do przypomnienia historii szkoły, sukcesów jej wychowanków, a także podziękowania nauczycielom i pracownikom szkoły. Placówka otrzymała również Medal Pamiątkowy „Pro Masovia”.

Szkoła Podstawowa w Cieślach jest jedną z najstarszych szkół w gminie Bodzanów. A jej historia sięga 1950 r. Malowniczo położona wśród drzew w dolnie rzeki Mołtawy placówka oferuje swoim uczniom wysoki poziom nauczania i kameralną, rodzinną atmosferę.

XIX-wieczny dworek

Szkoła mieści się w wybudowanym pod koniec XIX wieku drewnianym dworku. Przed i w czasie drugiej wojny światowej właścicielami budynku byli właściciele ziemscy Państwo Wawrzynowiczowie. W latach 1947-1949 w dworku znajdował się dom dziecka. Później założono w nim szkołę, która mieści się w nim do dziś. Położony na krawędzi skarpy dworek od frontu jest parterowy, a od strony zachodniej piętrowy. Wyróżnia go styl architektoniczny. Środek elewacji frontowej zajmuje wieloboczna sionka zwieńczona trzema trójkątnymi, drewnianymi szczytami. W ten sposób nawiązuje do tzw. stylu szwajcarskiego.

Park w stylu angielskim

Dworek otoczony jest założonym w XIX wieku parkiem krajobrazowym, który przypomina ogród angielski. Doskonale wykorzystano w nim naturalne położenie i nierówności terenu. Znajduje się tu m.in. utrzymany w dzikim stanie staw, a całość parku ograniczona jest doliną rzeki Mołtawy. Można podziwiać w nim bogaty drzewostan m.in. jesion jednolistny, dąb szypułkowy oraz jesion wyniosły. Na terenie szkoły i parku powstała mierząca 1 km ścieżka przyrodniczo-sportowa. Dzięki niej uczniowie mogą poznać nie tylko historię szkoły, ale także zdobyć wiedzę na temat architektury, zagospodarowania terenu, krajobrazu, pomników przyrody, drzewostanu oraz gatunków roślin wodnych i lądowych.

Na miarę XXI wieku

Mimo że szkoła mieści się w budynku z końca XIX wieku to jej wyposażenie jest już na miarę XXI wieku. Budynek został rozbudowany, wyposażony w ogrzewanie olejowe, ekologiczną oczyszczalnię, wodociąg oraz łazienki. Zmodernizowano sale lekcyjne i wymieniono okna, a wokół budynku położono chodnik. Do dyspozycji uczniów jest nowoczesna sala komputerowa, plac zabaw, boisko do siatkówki i tenisa oraz edukacyjna ścieżka przyrodniczo-sportowa. Uczniowie uczą się w małych 15-osobowych klasach, w których wszyscy dobrze się znają, a nauczyciele mają czas na indywidualną pracę z uczniami i pomoc w rozwijaniu ich zainteresowań.

Jubileuszowe uroczystości

20 czerwca władze gminy, dyrekcja, nauczyciele i uczniowie szkoły świętowali jubileusz jej 65-lecia. Z tej okazji w podziękowaniu za ciężką i wytrwałą pracę dyplomy uznania otrzymali nauczyciele oraz pracownicy szkoły. Placówka otrzymała także Medal Pamiątkowy „Pro Masovia” za wybitne zasługi oraz całokształt działalności na rzecz województwa mazowieckiego. Medal z rąk Waldemara Kulińskiego, sekretarza województwa, dyrektora urzędu marszałkowskiego województwa mazowieckiego odebrała dyrektor szkoły Stanisława Tworek. Z okazji jubileuszu uczniowie szkoły przygotowali humorystyczny program o historii szkoły, nie zabrakło także atrakcji dla dzieci – licznych gier i zabaw.

W uroczystościach udział wzięli także Henryka Pszczolińska, wizytator Mazowieckiego Kuratorium Oświaty, wójt gminy Bodzanów Jerzy Staniszewski, przewodniczący rady gminy Paweł Różański, radni gminy Bodzanów, nauczyciele, pracownicy szkoły, uczniowie oraz ich rodzice.

AniKa

a.groszyk@mazowszanie.eu 25-6-2015

Źródła: Urząd Gminy Bodzanów www.bodzanow.pl, Szkoła Podstawowa w Cieślach www.spciesle.szkolnastrona.pl.

Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text