Województwo mazowieckie

65% składki na ubezpieczenie rolnicze dofinansuje państwo
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 16 czerwiec-16 lipiec 2015
ilustracja

Już wiadomo – z budżetu państwa dofinansowane zostanie do 65% składki ubezpieczenia upraw rolnych i zwierząt gospodarskich. Z dofinansowania będą mogli również skorzystać producenci owoców i warzyw - tak zakłada podpisana jeszcze przez prezydenta Bronisława Komorowskiego nowelizacja ustawy o ubezpieczeniach upraw rolnych. Będzie ona obowiązywać po 14 dniach od daty publikacji w Dzienniku Ustaw.

    Teoretycznie każdy rolnik pobierający dopłaty powinien ubezpieczyć minimum 50% swoich upraw, ale w praktyce wygląda to zupełnie inaczej. Rolnicy nie mają zaufania do ubezpieczycieli i skarżą się na wysokie kwoty składek. Czy zmieni się ta sytuacja po korzystnej dla nich nowelizacji ustawy?

Co zakłada nowelizacja?

    Najważniejsza zmiana w nowelizacji ustawy przewiduje, że dopłaty z budżetu państwa przysługiwać będą producentom rolnym w wysokości do 65% składki z tytułu ubezpieczenia upraw i zwierząt (przed nowelizacją było to 50%). Ponadto ustawa zapewnia dofinansowanie składki do 50% i do 5% sumy ubezpieczenia producentom owoców i warzyw. Zmienią się również zasady składania wniosków, które przyjmowane będą dwa razy w roku, co usprawni płynność wydatków z budżetu państwa. Zakłady ubezpieczeń społecznych, które wystąpią o zwrot kosztów, otrzymają go również dwa razy w roku. Ujednolicone też zostaną wzory dokumentów akceptowanych przez ministra rolnictwa i ministra finansów. Kolejna zmiana dotyczy skrócenia okresu karencji z dotychczas 30 na 14 dni (jest to termin, od którego następuje odpowiedzialność zakładu ubezpieczeń po zawarciu umowy, w przypadkach wystąpienia suszy lub powodzi).

    Rolnicy będą mogli zawierać umowy ubezpieczenia upraw rolnych i zwierząt gospodarskich z grupą zakładów ubezpieczeń, które współpracują ze sobą na podstawie porozumienia koasekuracyjnego. Są to sytuacje, gdy kilka zakładów ubezpieczeń wspólnie będzie udzielać ochrony ubezpieczeniowej producentom rolnym i partycypować w ryzyku ubezpieczeniowym na ustalonych przez siebie zasadach.

   Ubezpieczając uprawy zboża, kukurydzy, rzepaku jarego, rzepiku, ziemniaków i buraków cukrowych dofinansowanie wynosić będzie do 3,5% sumy ubezpieczenia upraw. 5% sumy ubezpieczenia to z kolei wysokość dofinansowania na ubezpieczenie upraw rzepaku ozimego, warzyw gruntowych, chmielu, tytoniu, truskawek, drzew i krzewów owocowych oraz roślin strączkowych. Ubezpieczenia te obejmują każde ryzyko oddzielnie tj. powódź, gradobicie, suszę czy przymrozki.

    Obecnie w Polsce ubezpiecza się 143 tys. rolników, ale tylko 426 gospodarstw ma wykupione ubezpieczenia dla zwierząt gospodarskich. Na dopłaty do składek ubezpieczeniowych budżet przeznacza 200 mln zł, z czego w 2014 roku wykorzystano około 160 mln zł.

Małgorzata Wyczółkowska

m.wyczolkowska@mazowszanie.eu 15-6-2015

Źródło: projekt ustawy sejmowej o zmianie ustawy o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich

Zdjęcie http://pixabay.com/pl/kombajn-zbożowy-rolnictwo-zbiorów-702412/

Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text