Województwo mazowieckie

29 maja pamiętajmy o NICH szczególnie
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 19-31 maj 2015
ilustracja

  29 maja jest obchodzony Ogólnopolski Dzień Weterana Działań Poza Granicami Państwa oraz Międzynarodowy Dzień Uczestników Misji Pokojowych ONZ. Ten dzień jest okazją do oddania hołdu i okazania wsparcia oraz szacunku osobom, które pełniły służbę za granicami Polski, często ryzykując życiem lub je tracąc.

   Już od ponad sześćdziesięciu lat polscy żołnierze, ale także i cywilni pracownicy wojska uczestniczą w różnych misjach wojskowych poza granicami naszego państwa. Wielu z nich zginęło, a wielu odniosło rany. Niektórzy wyjeżdżają z własnej woli, innych zmusza do tego sytuacja i fakt, że pełniąc służbę, muszą wykonywać rozkazy swoich przełożonych. Od 1953 roku w misjach zagranicznych służyło łącznie około stu tysięcy żołnierzy i pracowników wojska. Podczas pełnienia służby poza granicami państwa zginęło już 120 ludzi, z tego ponad połowa podczas misji w Iraku i w Afganistanie.

   Pod koniec ubiegłego roku w Warszawie, przy ulicy Puławskiej 6a otwarto Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa. Jest to niezwykłe miejsce, które warto odwiedzić. Ideą tego miejsca jest edukacja i popularyzowanie wiedzy na temat misji zagranicznych oraz ich uczestników, a także pielęgnowanie pamięci poległych i zmarłych. Zwiedzający mogą posłuchać prelekcji na temat samego Centrum oraz udziału żołnierzy Wojska Polskiego w misjach poza granicami państwa. Mieści się tam sala tradycji, w której zgromadzono rozmaite pamiątki z różnych misji zagranicznych m.in. oryginalne kamizelki ochronne i hełmy używane przez naszych żołnierzy podczas misji zagranicznych. Do obejrzenia jest także ekspozycja broni strzeleckiej przygotowana przez fabrykę broni „Łucznik” w Radomiu oraz sprzęt saperski, taki jak kombinezon przeciwodłamkowy i robot minerski. Oprócz tego na miejscu zobaczyć można wystawę oznak rozpoznawczych i odznak noszonych przez polskich żołnierzy podczas pełnienia misji. Dla miłośników nowinek technologicznych przygotowano ekspozycję producenta urządzeń elektronicznych i systemów informatycznych do zastosowań wojskowych. Zobaczyć można m.in. system łączności kołowego transportera opancerzonego Rosomak oraz bezzałogowy statek latający Fly Eye. Zwiedzający mają możliwość przymierzenia kamizelek, hełmów, czy wzięcia broni do ręki. A przed budynkiem znajduje się Pomnik Żołnierzy Poległych w Misjach i Operacjach Wojskowych Poza Granicami Państwa, a także Ściana Pamięci z nazwiskami wszystkich żołnierzy poległych w misjach, wygrawerowanymi na tabliczkach. Przypomnijmy raz jeszcze, że w tej chwili jest ich 120... A nie sposób policzyć ilu z uczestników misji wojskowych zostało rannych lub na skutek traumatycznych przeżyć cierpi z powodu dolegliwości na tle psychicznym. Cierpienie fizyczne i psychiczne uczestników misji odbija się także na całych ich rodzinach. Dlatego Centrum Weterana, oprócz idei typowo edukacyjno-promocyjnej, pełni też funkcję ośrodka, w którym weterani działań poza granicami państwa oraz ich rodziny, a także rodziny poległych podczas działań zagranicznych mogą uzyskać pomoc, radę czy skorzystać z konsultacji prawnych i psychologicznych. Przy centrum mieści się też biblioteka, gdzie zgromadzone są książki dotyczące problematyki misji zagranicznych.

   Dodajmy tylko, że za weterana uznawany jest żołnierz lub funkcjonariusz, który pełnił służbę poza granicami Polski nie krócej niż sześćdziesiąt dni. Od 2012 roku zgodnie z ustawą uczestnicy misji wojskowych mogą ubiegać się o status weterana lub weterana poszkodowanego, który uprawnia między innymi do dodatków, rent, emerytur i ulg w przejazdach.

Katarzyna Dobrowolska-Wójcik

Anna Piórkowska 19-5-2015
Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text