Województwo mazowieckie

25 milionów złotych dla lotniska w Radomiu!
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 2 maj 2015
ilustracja

Spółka Port Lotniczy Radom otrzyma od firmy Dekada 25 mln zł. W zamian firma dostanie akcje radomskiego lotniska, które w przyszłości będzie musiało wykupić miasto po wyższej cenie. Na bieżące utrzymanie spółki pójdzie 10 milionów złotych, a reszta przeznaczona zostanie na inwestycje.         

W październiku ubiegłego roku, radni mieli poznać inwestora lotniska na Sadkowie, bo tak zapowiadało kierownictwo spółki Port Lotniczy Radom. Na posiedzenie rady miejskiej przybył wtedy prezes spółki Dekada Inwestycje i przedstawił im swoją propozycję. Pomysł dotyczył wzięcia przez firmę pożyczki dla lotniska i przekazania pieniędzy ich Portowi Lotniczemu w zamian za pakiet akcji, które potem wykupi miasto. Port Lotniczy na Sadkowie ma wyemitować 70 tysięcy akcji o wartości 70 mln zł. Dekada obejmie te akcje, w zamian wypłacając lotnisku 70 milionów na rozwój. Pieniądze te będą sukcesywnie wypłacane lotnisku w transzach. Miasto ma te akcje od Dekady wykupić w ciągu 15 lat.

Miasto dostanie od Dekady pełnomocnictwo do wykupu akcji, tak żeby nie dostały się one w niepowołane ręce. Transakcja będzie dla miasta korzystna, ponieważ jest operatorem banków. W związku z tym nie trzeba już szukać inwestora, bo została nim Dekada. Stoją za nią banki, więc finansowanie całej operacji będzie tańsze, jak przekonywał radnych w październiku ubiegłego roku Wojciech Konat, prezes Dekady.

Wiceprezes Portu Lotniczego Radom, Adam Klinert zapewniał, że Dekada wcale nie musi objąć nowych akcji, jeśli inwestor zostanie wyłoniony w negocjacjach, po ogłoszeniu przez gminę oferty publicznej. Okazało się teraz, że oferty zostały skierowane do pięciu podmiotów finansowych, w tym do „trzech renomowanych banków”. Na zaproszenie do objęcia akcji w spółce Port Lotniczy Radom odpowiedziała tylko Dekada.

 Negocjacje ze Spółką Dekada Sp. z o.o. prowadzone były w okresie od 16 stycznia do 24 marca bieżącego roku, jak ogłosił w komunikacie magistrat i Port Lotniczy Radom. Podpisana umowa akcjonariuszy realizowana jest w formule Buy-Sell Back, polegającej na nabyciu akcji przez prywatnego inwestora w spółce, a następnie odsprzedaży ich gminie w terminie do 2029 roku. Umowa opiewa na kwotę 25 mln zł. Pieniądze mają być przeznaczone na dokończenie inwestycji związanej ze światłami nawigacyjnymi (3 mln zł), koszty utrzymania lotniska do końca tego roku (wynagrodzenia pracowników, spłatę leasingów oraz pozostałe koszty administracyjne 10 mln zł), spłatę pożyczki udzielonej Portowi Lotniczemu Radom (PLR) przez miasto (5 mln zł) oraz budowę stacji tankowania Avgas (1 mln zł). Pozostałe 6 mln będzie stanowiło rezerwę na ewentualne rozpoczęcie budowy płyty postojowej lub jej remont.

W październiku ubiegłego roku, prezes PLR, Tomasz Siwak powiedział, że lotnisko jest gotowe do kolejnego etapu rozwoju, w tym do budowy płyty postojowej dla dużych maszyn powietrznych i przedłużenia o 500 metrów drogi startowej. Decyzja dotycząca pozostałej kwoty 45 mln złotych będzie podjęta w późniejszym terminie. Środki na zakup akcji są umieszczone w Wieloletniej Prognozie Finansowej dla miasta Radomia na lata 2015-2029. Powyższy wydatek będzie realizowany dopiero od 2017 roku, jak uspokajają autorzy komunikatu.

Podczas październikowej sesji radni chcieli wiedzieć, ile będzie kosztowała miasto – a w zasadzie mieszkańców – uruchomiona teraz operacja finansowa. Radni twierdzili, że będzie to zwykła pożyczka dla lotniska, którą spłaci miejski budżet. Pytania o koszty operacji padają do tej pory, ale miasto nie chce podawać szczegółowych danych. Dowiedzieliśmy się jednak, że na wykup wszystkich akcji (o wartości 70 mln zł) gmina zarezerwowała w budżecie kwotę 94 mln złotych. Oznacza to, że koszt całkowity pożyczki powinien wynieść ok. 34%. Jak będzie naprawdę, dowiemy się niebawem. Faktem jest jednak, że jeśli lotnisko nie wznowi działalności pod koniec tego roku,  potrzeba jeszcze więcej pieniędzy i nie wiadomo, czy nie zostaną one należycie zagospodarowane. 

Kamil Sznyrowski 7-5-2015
Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text