Województwo mazowieckie

15 milionów złotych refundacji dla radomskiej „Elektrowni” od Unii Europejskiej
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 27 maj-31 lipiec 2015
ilustracja

 Dofinansowanie unijne dla „Elektrowni” będzie pochodzić z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013. Dokumenty między obiema stronami zostały podpisane w ostatnim czasie w budynku „Elektrowni” przy ulicy Kopernika 1.   

Umowę w sprawie unijnego dofinansowania podpisali wicemarszałek województwa mazowieckiego Leszek Ruszczyk i dyrektor „Elektrowni” Włodzimierz Pujanek.  Zgodnie z podpisanymi dokumentami, Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia” w Radomiu, otrzyma unijną refundację za zrealizowaną inwestycję. Inwestycją tą jest nowa siedziba przy ulicy Kopernika 1, gdzie „Elektrownia” mieści się od 2014 roku.  

Leszek Ruszczyk, wicemarszałek województwa mazowieckiego,  powiedział na uroczystości, że dokonanie renowacji i adaptacji budynku dawnej elektrociepłowni było konieczne, żeby „Elektrownia” w tym miejscu mogła funkcjonować zgodnie ze swoim celem, czyli upowszechnianiem sztuki współczesnej. Dlatego przedsięwzięcie zostało wpisane na listę projektów kluczowych, a pieniądze na jego realizację założył marszałek. Teraz, gdy „Elektrownia” otrzymała z Unii 15 milionów złotych refundacji, to właśnie UE stała się matką projektu. Dzięki unijnym pieniądzom,  Centrum ma szansę stać się Mekką kulturalną Mazowsza.

Po Leszku Ruszczyku głos zabrał Włodzimierz Pujanek, dyrektor Mazowieckiego Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia”. Podkreślił on, że teraz najważniejsze są regały do magazynów. Muszą one być nowoczesne i funkcjonalne, gdyż muszą pomieścić aż 4 500 dzieł z kolekcji sztuki współczesnej, które do tej pory były przechowywane w magazynach Muzeum im. Jacka Malczewskiego. Przetarg na ich zakup został już sfinalizowany, dlatego zbiory sztuki w ciągu roku powinny zostać przeniesione.

W kolejce do realizacji czekają jeszcze kino, kawiarnia i księgarnia. Kino będzie miało 120 miejsc i zostanie oddane do użytku już październiku, jak dowiedzieliśmy się od dyrektora Pujanka. Dzięki pozyskanym z Unii Europejskiej pieniądzom, do kina zostanie zakupiony nowoczesny sprzęt, ale przetarg na wyposażenie obiektu zostanie ogłoszony dopiero pod koniec czerwca. We wrześniu powinien być już rozstrzygnięty, a miesiąc później odbędzie się inauguracja kina w „Elektrowni”. Wraz z kinem powinny być także oddane do użytku księgarnia i kawiarnia.

Ostatnim etapem doposażenia Muzeum Sztuki Współczesnej będzie budowa parkingu przy ulicy Narutowicza oraz całego ciągu pieszego wokół „Elektrowni”. Po zakończeniu wszystkich prac, Muzeum Sztuki Współczesnej będzie jednym z najpiękniejszych budynków w Radomiu, z rozbudowaną ofertą kulturalnej, dzięki której do „Elektrowni” będą ściągać miłośnicy sztuki z całego kraju, a nawet z zagranicy. Będą w niej także organizowane wystawy sztuki oraz uroczyste imprezy. W dodatku „Elektrownia” jest wspaniałym przykładem zaadaptowania dawnego, pięknego budynku przemysłowego do nowych celów, w którym można także zobaczyć odrestaurowane jej wyposażenie, jest więc dwoma muzeami w jednym.

Pieniądze unijne pozyskane za już wykonane prace pozwolą tej jednostce kulturalnej rozwinąć skrzydła i przyciągnąć nowych sympatyków. W końcu jest najnowszą instytucją kulturalną mieście. Niedługo bowiem ma być stworzone Muzeum Miasta Radomia w kamienicy Deskurów. Nic jednak szybko nie przebije industrialnego uroku „Elektrowni”, a po wyposażeniu w kino kawiarnię, księgarnię i odpowiedni parking, Centrum będzie miejscem relaksu, wypoczynku i duchowych oraz artystycznych przeżyć wielu mieszkańców Radomia i nie tylko.  

Kamil Sznyrowski 30-5-2015
Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text