Województwo mazowieckie

1 czerwca przyłączmy się do Zrywu Wolnych Serc
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 27 maj-26 czerwiec 2015
ilustracja

Już w poniedziałek, 1 czerwca, równo o godzinie 14 miejsce mieć będzie Zryw Wolnych Serc, którego uczestnikiem może być każdy z nas. Po co i w jaki sposób możemy się do tego zrywu przyłączyć?

Już 1 czerwca ZRYW WOLNYCH SERC

   Kiedy natknęłam się na informację o Zrywie Wolnych Serc, nie tylko ze względu na samą nazwę przyszło mi na myśl Powstanie Warszawskie. Dlaczego? Dlatego, że współcześnie 1 sierpnia, w godzinie „W” większość Polaków, gdziekolwiek by się nie znajdowała, przystaje i chwilą zadumy upamiętnia bohaterów wydarzeń z roku 1944. Podobnie rzecz się ma z godziną 21.37 w dniu 2 kwietnia, czyli w dniu śmierci Jana Pawła II. Z nią wiąże się coraz powszechniejszy zwyczaj palenia w oknach świeczek – symboli pamięci. Do czego jednak zmierzam?

   Na podobnym symbolu oparta została akcja Zrywu Wolnych Serc, do udziału w której organizatorzy (społeczność programu Komendy Głównej Policji „Profilaktyka a Ty” zapraszają wszystkich Polaków. Symbolem ma być GEST bicia serca wykonywany przez 60 sekund w dniu 1 czerwca, czyli już w poniedziałek, równo o godzinie 14.00. - Zatrzymajmy się na chwilę, połóżmy prawą dłoń na sercu i przez minutę wybijajmy wspólnie jego rytm. To „zryw wolnych serc". Serc wolnych od uzależnień, przemocy i obojętności na drugiego człowieka. Serc pięknych i zdrowych, w trosce o zdrowie fizyczne i społeczne. Serc silnych i pomocnych innym. Serc pokoleń. Serc ludzi, którzy mogą różnić się od siebie, ale potrafią działać wspólnie, by chronić dzieci i młodzież przed uzależnieniami i przemocą – mówi insp. Grzegorz Jach, pełnomocnik komendanta głównego Policji ds. promocji bezpieczeństwa publicznego i współpracy z organizacjami pozarządowymi, jednocześnie twórca programu "Profilaktyka a Ty".

   I tak sobie myślę, że być może nie bez przyczyny termin tegorocznego Zrywu Wolnych Serc wyznaczony został na dzień, w którym swoje święto obchodzą wszystkie dzieci. To właśnie dzieci są utożsamieniem szczerości, niewinności i … bezbronności.

Tymczasem pod koniec czerwca – jubileuszowy przystanek PaT

   Także w ramach programu „Profilaktyka a Ty”, w dniach 23 i 24 czerwca na Stadionie Narodowym w Warszawie odbędzie się X Jubileuszowy Ogólnopolski Przystanek PaT, czyli spotkanie młodych na rzecz bezpieczeństwa. Do 1 czerwca pod adresem przystanek.pat@gmail.com przyjmowane są jeszcze zgłoszenia indywidualne uczestników imprezy – osób pełnoletnich, bezpośrednio lub pośrednio związanych ze społecznością PaT oraz autorów innego projektu na rzecz bezpieczeństwa.

   Dodam tylko, że program „Profilaktyka a Ty” realizowany jest już od 9 lat, a jego sednem jest inspirowanie uczniów szkół ponadgimnazjalnych do tworzenia w lokalnych środowiskach grup PaT, promujących wśród rówieśników modę na życie bez przemocy i uzależnień. Na terenie kraju działa obecnie 90 takich grup, a program objął swoją profilaktyczną działalnością już 300 tysięcy osób – nie tylko młodzież, a również rodziców, samorządowców, pedagogów i animatorów pracy z młodymi ludźmi, dla których prowadzone są szkolenia eksperckie.

   Każdego roku w organizowanych dotąd przystankach PaT uczestniczyło kilka tysięcy osób. Informacja na temat zbliżającego się jubileuszu zawarta jest na stronie www.pat.policja.gov.pl.  

Anna Piórkowska

Anna Piórkowska 27-5-2015

Źródło: http://isp.policja.pl/isp/aktualnosci/7280,Zryw-wolnych-serc.html

Źródło ilustracji: http://nowy.tezeusz.pl/blog/204911.html

Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text