Województwo mazowieckie

Wiosna filmów w warszawskim Kinie Praha
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 13-20 kwiecień 2015
ilustracja

W warszawskim kinie Praha trwa właśnie XXI Festiwal Filmowy „Wiosna Filmów”. To nie lada gratka dla miłośników kinematogafii. Organizatorzy kuszą nie tylko dobrymi tytułami, ale też niską ceną biletów. Za 7 zł można na wielkim ekranie zobaczyć polskie i zagraniczne produkcje nagrodzone na międzynarodowych festiwalach filmowych. Impreza potrwa do 19 kwietnia.

Z roku na rok „Wiosna Filmów”, jak podkreślają organizatorzy, przyciąga coraz większą liczbę uczestników. Dlatego tegoroczny festiwal potrwa dłużej niż dotychczas. Jego wielbiciele będą mogli tym samym obejrzeć znacznie więcej filmów. Wybór będzie trudny. Kilkanaście przedpremierowych pokazów, z których wiele będzie wyświetlanych po raz pierwszy w Polsce. Dwa lata temu po raz pierwszy zaprezentowano widzom premiery filmów nagrodzonych na dwóch najważniejszych festiwalach filmowych. Chodzi tu o Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Wenecji oraz Festiwal Filmowy w Berlinie. Ubiegłoroczną edycję zainaugurowała „Rzymska aureola”, która w Wenecji otrzymała Złotego Lwa. Uświetnił ją też swoją obecnością twórca filmu – Gianfranco Rosi. Natomiast dwa lata temu z fanami festiwalu spotkał się Calin Peter Netzer – reżyser filmu „Pozycja dziecka” – laureat Złotego Niedźwiedzia. Podobne niespodzianki czekają widzów także w tym roku. 

Festiwal otworzył szwedzki film w reżyserii Roya Anderssona, zdobywcy Złotego Lwa na tegorocznym festiwalu w Wenecji – „Gołąb przysiadł na gałęzi i rozmyśla o istnieniu”. Na zamknięcie coś na fanów kina grozy. Zaplanowano bowiem pokaz hiszpańskiego thrillera „Stare grzechy mają długie cienie” (org. „Marshland”), zdobywcę 10 nominacji do nagród Goya i laureata trzech nagród na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w San Sebastian.

Aby ułatwić widzom wybór filmów podzielono je na specjalne grupy. Wśród nich są: Zwycięzcy międzynarodowych festiwali, Faworyci publiczności, Docenione przez krytyków, Polskie kino na świecie czy też Rewelacje międzynarodowych festiwali. W tym roku po raz pierwszy zaprezentowany zostanie Przegląd Filmów Węgierskich. Mecenat nad tym wydarzeniem objął Instytut im. Balassiego. Oprócz tego na uczestników czekają spotkania z gwiazdami polskiego kina oraz wykłady i seminaria w ramach programu edukacyjnego „Strefa scenarzysty”.

Organizatorami XXI „Wiosny filmów” są: Fundacja Działań Artystycznych i Filmowych „Ruchome obrazy”, Kino Praha oraz Kino Apolonia.

Szczegóły na temat imprezy, program oraz terminy i godziny projekcji filmów można znaleźć na stronach internetowych: www.kinopraha.plwww.wiosnafilmow.pl, www.facebook.com/wiosnafilmow.

 

Elcia

e.albrechcinska@mazowszanie.eu 13-4-2015
Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text