Województwo mazowieckie

W Ciechanowie podyskutują o bezpieczeństwie
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 19 maj-4 lipiec 2015
ilustracja

Na Mazowszu trwa właśnie cykl „Debat społecznych”. To doskonała okazja, by mieszkańcy regionu mogli wspólnie z policją przedyskutować kwestie dotyczące ich bezpieczeństwa.  Do tej pory spotkania odbyły się już w 19 mazowieckich miejscowościach m.in. w Mławie, Płońsku, Siedlcach, Ostrołęce czy Płocku. Teraz przyszła kolej na Ciechanów. Spotkanie odbędzie się już w najbliższy czwartek – 21 maja – o godz. 12.00 w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej przy ul. Narutowicza.

Głównym tematem tegorocznych debat, odbywających się pod hasłem „Wspólnie bezpieczniej”  jest bezpieczeństwo osób starszych oraz zaangażowanie młodzieży w pomoc seniorom. To ich postawa i zaangażowanie są w stanie zapobiec wielu nieprzyjemnym sytuacjom. Dlatego podczas spotkań organizatorzy przedstawiają działania profilaktyczne i edukacyjne takie jak „Bezpieczny Senior” czy  „Mazowiecka Akademia Seniora”. Mają one uchronić osoby starsze m.in. przed oszustwami dokonywanymi tzw. metodą na wnuczka. 

Wśród poruszanych podczas publicznej dyskusji tematów nie brakuje jednak również tych dotyczących przemocy w rodzinie czy też bezpieczeństwa na drogach.  Poza tym obecny na debacie strażak uświadamia zgromadzonym, jak poważne konsekwencje grożą im np. w przypadku zatrucia tlenkiem węgla.

Spotkania odbywają się w ramach Rządowego Programu Ograniczania Przestępczości i Aspołecznych Zachowań „Razem Bezpieczniej”, koordynującego działania policji, administracji rządowej i samorządowej oraz organizacji pozarządowych w celu poprawy bezpieczeństwa porządku publicznego. To ważne byśmy głośno mówili o zagrożeniach czyhających na mieszkańców Mazowsza niemalże na każdym kroku. Dziś nawet zwykła wizyta w osiedlowym sklepie może skończyć się dramatycznie dla każdego z nas, bez względu na wiek. Chwila nieuwagi może skończyć się brakiem portfela, uszczerbkiem na zdrowiu, a niejednokrotnie nawet utratą życia. Udział w tego typu spotkaniach daje możliwość wypracowania wspólnych metod, by łatwiej eliminować zjawiska nieakceptowalne we właściwie funkcjonującym społeczeństwie.

W ciechanowskiej debacie wezmą udział m.in.: wojewoda mazowiecki, komendanci policji oraz straży pożarnej, dzielnicowi, przedstawiciele samorządu, instytucji pomocowych, organizacji pozarządowych, spółdzielni mieszkaniowych. Jej organizatorami są Komendant Powiatowy Policji w Ciechanowie, lokalne władze samorządowe oraz Komendant Powiatowy PSP w Ciechanowie.

Elcia 

e.albrechcinska@mazowszanie.eu 19-5-2015
Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text