Województwo mazowieckie

"Piersi na mecie"
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 20 kwiecień-31 grudzień 2015
ilustracja

Vlogerka, która mówi inaczej – Paulina Mikuła. Jej pierwszy film na YouTubie „Piersi na mecie” pojawił się niemal dwa lata temu. Dziś ma ponad 370 tysięcy wyświetleń, a cały kanał – niemal  5,5 miliona. W swoim programie rozwiewa wiele językowych wątpliwości i mówi, że będzie tak długo nagrywać, na ile starczy jej sił.

„Mówiąc Inaczej” – chciałabyś, żeby Polacy przestali mówić tak jak mówią teraz? Źle mówią?

Na pewno chciałabym, by mówili poprawniej, wyraźniej i staranniej. Wiem, że to niełatwe, ponieważ język polski jest bardzo trudny i niewiele osób potrafi posługiwać się nim perfekcyjnie. Niemal każdy popełnia błędy i nie da się tego całkowicie wyeliminować. Celem „Mówiąc Inaczej” jest to, by Polakom pomóc na tyle, na ile to możliwe.

Pomysł zrodził się… po studiach?

Hmmm... To dość kłopotliwe pytanie. Właściwie zrodził się podczas studiów, ponieważ, kiedy zdecydowałam się założyć kanał, byłam studentką pierwszego roku studiów doktoranckich. Studia te niestety musiałam przerwać, ponieważ nie zdołałam pogodzić pracy, uczęszczania na zajęcia, prowadzenia zajęć i kanału.

Jakie są zalety nauki przez Internet z perspektywy osoby, która chce innym przekazać swoją wiedzę? Jak sprawdza się kanał na YouTubie?

Niewątpliwą zaletą jest to, że niemal nic mnie nie ogranicza. Mam pełną swobodę i wolność w tworzeniu. Mogę używać mowy potocznej, mogę używać słów, które nie przystają nauczycielom. Mogę być zła, zdenerwowana albo rozweselona. Nie mam określonych procedur, nie mam szefa czy wydawcy! Choć niekiedy moim szefem jest publiczność, która czasem karci, czasem chwali, a czasem dyscyplinuje, zwłaszcza wtedy, gdy pojawia się długa przerwa w publikowaniu filmów.

Vlog – krótka definicja dla tych, którzy takiej formy jeszcze nie znają.

To  skrót od „videoblogu”, czyli materiału video, który zazwyczaj nagrywa jedna osoba, zwracając się bezpośrednio do kamery (do widzów). Vlogi mogą być tematyczne (jak mój), ale też lifestyle'owe, publicystyczne czy rozrywkowe.

Konkurencja dla Facebooka?

Nie sądzę. Vlogi stały się charakterystyczną dla YouTube'a formą. Co prawda Facebook obecnie zachęca do publikowania video, jednak mam wrażenie, że charakter tych materiałów jest nieco inny, krótszy, częściej są to materiały przypadkowe, a nie dedykowane Facebookowi, choć i to zaczyna się powoli zmieniać.

Na Twoim kanale zawsze przy nowym odcinku pojawia się wiele komentarzy? Czytasz wszystkie? Są pomocne?

Czytam wszystkie. Nawet odpowiadam! To dla mnie bardzo ważne, ponieważ widzowie są dla mnie ważni. Tworzymy pewnego rodzaju społeczność i odnoszę wrażenie, że z każdym filmem zacieśniany więzi. Mam stałych komentatorów, których bardzo szanuję, ponieważ regularnie wspierają mnie przydatnymi wskazówkami. Codziennie spływa też do mnie ogromna liczba pytań dotyczących kwestii językowych i to stanowi materiał wyjściowy do tworzenia nowych odcinków. Bez widzów, bez takich widzów (!), „Mówiąc Inaczej” z pewnością byłoby inne.

Ale przyznasz, że komentują zwykle młodzi ludzie – studenci, licealiści. Czy taki był zamiar? Dla nich stworzyłaś „Mówiąc Inaczej”?

Tak, komentują zazwyczaj młode osoby, choć zdarzają się wyjątki! Na początku rzeczywiście materiały były kierowane to młodszego widza (licealisty, może nawet gimnazjalisty). Tworzyłam je także z myślą o osobach, które chcą odświeżyć wiedzę albo ją poszerzyć. Zdawałam sobie sprawę z tego, jak bardzo studia mnie rozwinęły, jak wiele się dzięki nim nauczyłam. Nie wszyscy mają taką szansę, ponieważ nie wszyscy wybierają studia polonistyczne i stąd w ich głowie mnóstwo językowych wątpliwości, z którymi muszą mierzyć się niemal każdego dnia. Zdecydowałam się te wątpliwości rozwiać, dzieląc się zdobytą wiedzą.

Pochodzisz z Zamościa, ale tworzysz głównie w Warszawie. Jak mówią w stolicy? Poprawniej? A może popełniają więcej błędów?

Według mnie warszawiacy mówią dość poprawnie. Mają problem z akcentowaniem. Gdy trzeba akcentować trzecią sylabę od końca, akcentują drugą, co mnie nieco razi, ale staram się tego nie okazywać, wiedząc, że to pewnego rodzaju regionalizm.

Trzy cechy warszawiaka, tzn. jego wypowiedzi.

Niepoprawne akcentowanie, częste używanie anglicyzmów, przewaga polszczyzny ogólnopolskiej.

„Mówiąc Inaczej” – odcinek sto dziewięćdziesiąty… Zdradź ile będzie odcinków i co jeszcze szykujesz dla swoich fanów.

Nie mam pojęcia, ile odcinków jeszcze powstanie. Mogę jedynie obiecać, że będę nagrywać tak długo, na ile wystarczy mi sił, zapału i materiału. Niedawno ruszył nowy cykl na kanale – „Myśląc inaczej”. Jeśli widzom się spodoba, pomyślę o innych seriach, które będą miały inną formę i poruszały nieco inną tematykę.

Powodzenia i wielu subskrybentów!

Ślicznie dziękuję!

 

gama

m.gadecka@mazowszanie.eu 20-4-2015

Link do kanału „Mówiąc inaczej”: https://www.youtube.com/user/PamikuPL

Fot. Michał Makuch

Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text