Województwo mazowieckie

„Zagrożenia w sieci”
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 14 marzec-26 wrzesień 2015
ilustracja

Zespół Szkół nr 2 w Sierpcu po raz kolejny przystąpił do ogólnopolskiej akcji „Bezpieczny Internet”. Dzięki podejmowanym przez szkołę kampaniom informacyjnym, wzrasta wśród uczniów świadomość, jak rozsądnie korzystać z Internetu. 

Temat zagrożeń związanych z korzystaniem z Internetu jest ciągle aktualny. Stąd pomysł udziału w akcji „Bezpieczny Internet”.  Uczniowie rozmawiając o tym problemie, mogli również liczyć na wsparcie nauczycieli, psychologa i  pedagoga.

Gościem specjalnym finału akcji w Sierpcu byli policjanci  z Komendy Wojewódzkiej Policji w Radomiu - podkom. dr Katarzyna Zaręba i podkom. Dariusz Radzimowski, specjalizujący się w zwalczaniu przestępczości internetowej.  

W swoim wystąpieniu podkom. Katarzyna Zaręba wyjaśniła uczniom, jakie zagrożenia czyhają na młodych ludzi w sieci, co to jest przestępstwo interentowe i jak postępować, żeby się nie stać jego ofiarą. Policjanci podkreślali, że od każdego internauty zależy, czy Internet będzie miejscem bezpiecznym i pozytywnym. Każdy z nas ponosi odpowiedzialność za to, co robi w „sieci”. Musimy też pamiętać, że po każdym z nas zostaje tu ślad. Młodzież chętnie zadawała pytania - m.in. czy nękanie obraźliwymi e-mailami jest karalne? Kiedy nasze dane są w Internecie bezpieczne?

Dzień bezpiecznego Interentu jest obchodzony w Europie od 2004 r. Inicjatorem konkursu jest Komisja Europejska. Celem jest propagowanie i inicjowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do Internetu.

Finał ogólnopolskiej akcji zakończono rozstrzygnięciem V Powiatowego Konkursu Informatycznego „Zagrożenia w sieci”. W tym roku zgłoszono 46 prac. Uczestnicy konkursu wykonywali je w formie prezentacji multimedialnych, storn internetowych i plakatów. Wszyscy laureaci i osoby wyróżnione otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody.

W Polsce organizatorami działań jest Fundacja Dzieci Niczyje oraz Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa (NASK). W 2015 r. wydarzenia związane z obchodami Dnia Bezpiecznego Internetu objęte są honorowym patronatem Minister Edukacji Narodowej, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministra Administracji i Cyfryzacji, Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej i Rzecznika Praw Dziecka. W tym roku dzień bezpiecznego internetu w Polsce obchodzony był 10 lutego. Więcej informacji pod adresem www.saferinternet.pl

l.welenc@mazowszanie.eu 14-3-2015
Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text