Województwo mazowieckie

(Nie)czyste powietrze w Mławie
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 14-22 marzec 2015
ilustracja

Do niedawna największy problem z zanieczyszczeniem powietrza mieli mieszkańcy województw górnośląskiego i małopolskiego. Okazuje się, że czystość powietrza w 30-tysięcznej Mławie też pozostawia wiele do życzenia. Można to zmienić. Miasto właśnie tworzy strategiczny dokument, który będzie miał wpływ na poprawę jakości powietrza. 18 marca br. o godz. 18.00 w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Mławie odbędzie się spotkanie, na którym mieszkańcy będą mogli wyrazić swoją opinię na jego temat.

Problem z zanieczyszczonym powietrzem w Mławie pojawia się zwłaszcza zimą. W 2012 r. wykonano pomiary stężenia groźnych pyłów. Wyniki nie były zadowalające. Normy pyłu zawieszonego w powietrzu, czyli PM10 zostały przekroczone. Wprawdzie wartość stężenia średniorocznego wynosiła 34,2 mikrogramów w metrze sześciennym, a norma to 40 mikrogramów, to  badanie dobowe nie wypadło już tak optymistycznie. Podczas gdy dopuszczalna norma wynosi 50 mikrogramów, w Mławie odnotowano nawet 65,5 mikrograma. Dodatkowo, zgodnie z normą, takie stężenie pyłów w powietrzu może wystąpić nie częściej niż 35 razy w roku. W 2012 r. w Mławie było to 53 razy. Wtedy też władze miasta przystąpiły do opracowania i wdrożenia „Planu gospodarki niskoemisyjnej dla Miasta Mława”.

Środki na opracowanie planu pochodzą z Unii Europejskiej. Ten dokument pozwoli miastu ubiegać się o dofinansowanie działań, których celem jest ograniczenie emisji zanieczyszczeń do atmosfery.

Duży udział w powstawaniu takiego dokumentu mają mieszkańcy. Dlatego też konieczne było przeprowadzenie wśród nich ankiety. Pytania dotyczyły głównie sposobu ogrzewania mieszkań. Kolejnym etapem są konsultacje społeczne. Wszystko po to, by polepszyć jakość życia w mieście i wspólnie zadbać o czyste powietrze. Uwagi i sugestie dotyczące „Planu gospodarki niskoemisyjnej dla Miasta Mława” można zgłaszać w ratuszu do 31 marca br.

Spotkanie z mieszkańcami odbędzie się 18 marca 2015 r. o godz. 18.00 w auli im. Komisarza Apoloniusza Strzeleckiego Wydziału Elektroniki, Dziennikarstwa i Technik Multimedialnych PWSZ, przy ul. Warszawskiej 52 w Mławie.

Elcia

e.albrechcinska@mazowszanie.eu 14-3-2015
Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text