Województwo mazowieckie

„Tygrysek i fizyka”
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 26 maj-30 listopad 2015
ilustracja

Pod takim tytułem swoją książkę wydał Ryszard Nitecki, wieloletni nauczyciel fizyki z wyszkowskiego I Liceum Ogólnokształcącego. Absolwentom tej szkoły nie trzeba tłumaczyć, dlaczego to właśnie „sor Tygrysek” wprowadza inne zwierzątka w tajniki tej dziedziny nauki.

Ryszarda Niteckiego, czyli właśnie „sora Tygryska” nie sposób wspominać bez uśmiechu na twarzy. Potwierdzi to każdy absolwent wyszkowskiego ogólniaka. Nietypowe podejście do nauki i przekazywania wiedzy spowodowało, że był bardzo lubianym nauczycielem. Pewnego razu jedna z klas podarowała mu maskotkę – tygryska, mówiąc, że jest bardzo podobny do niego. I tak już zostało – „sor Tygrysek”.

Teraz w tajniki fizyki, trudnej, ale równocześnie fascynującej nauki „sor Tygrysek” wprowadza na łamach książki „Tygrysek i fizyka”. Publikacja wydana została w cyklu „Biblioteka Salomona” poświęconego edukacji domowej. Z fanpeag’u książki możemy się dowiedzieć, że powstała ona, aby wspomóc domowe nauczanie wnucząt Ryszarda Niteckiego. „Nie całkiem poważna książeczka dla poważnych uczniów, którzy lubią czytać bajki, a przy okazji chcą się czegoś nauczyć” napisał o swoim dziele autor.

W „Tygrysku i fizyce” wiedza przedstawiona jest w dostępny, prostu sposób, a zjawiska fizyczne wytłumaczone w formie dialogu, na prostych przykładach, np. prąd porównany jest do przepływającej przez różne naczynia wody, a układ inercjalny i nieinercjalny za pomocą karuzeli. Każdą z dziewięciu lekcji poprzedza fascynująca dygresja. Chociażby dla tych wstępów warto zapoznać się z tą lekturą.

Autor nie ukrywa, że ma dość krytyczne podejście do panującego w kraju systemu nauczania. Na fanpeag’u czytamy „W szkole wszystko kręci się wokół dziennika, większość uczniów chodzi tam, by dostać dobrą ocenę i stosuje sprawdzoną strategię „z z z”. Polega ona na tym, by „zakuć”, po to żeby zdać, a potem szybko zapomnieć. A ty może tęsknisz za innym podejściem lub już czegoś doświadczyłeś, zafascynowało Cię jakieś zjawisko? Czujesz, że można się uczyć inna metodą „z z z”… Zobaczyć, zadziwić się, zrozumieć. Jak powiedział kiedyś Albert Einstein: Najpiękniejsza rzecz, jakiej możemy doświadczyć, to oczarowanie tajemnicą".

Książka skierowana jest do wszystkich tych, którzy chcą w łatwy i przyjemny sposób nauczyć się lub przypomnieć sobie prawa fizyki. Zainteresować się nią mogą licealiści, gimnazjaliści, ale też osoby dorosłe. Jedną z książkowych lekcji Ryszard Nitecki przygotował specjalnie dla humanistów.

Publikacji nie można kupić w księgarniach, aby ja nabyć trzeba skontaktować się mailowo z autorem tygrysiek55@gmial.com. Więcej o książce można dowiedzieć się na fanpeag’u wydawnictwa https://www.facebook.com/tygrysekifizyka.

AniKa  

a.groszyk@mazowszanie.eu 25-5-2015
Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text