Województwo mazowieckie

„Szlakiem KPN”, czyli pieszo do Łomianek
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 8-31 marzec 2015
ilustracja

Do wrześniowej rocznicy bitwy pod Łomiankami jeszcze kilka miesięcy, tymczasem przygotowania trwają już pełną parą. W sobotę, 7 marca odbyła się pierwsza edycja Rajdu Pieszego im. Generała Brygady Mikołaja Bołtucia „Szlakiem KPN” – wydarzenia powiązanego z obchodami kolejnej rocznicy bitwy.

Rajd jest pierwszą z cyklu imprez, zorganizowaną w ramach zbliżającej się piątej edycji rekonstrukcji bitwy pod Łomiankami. Patronat nad wydarzeniem objął burmistrz Łomianek, Tomasz Dąbrowski, także uczestnik marszu na trasie Palmiry-Łomianki . Rajd zgromadził mieszkańców, sympatyków bitwy pod Łomiankami i pasjonatów historii.  Udział w nim wzięło około 30 osób, w tym niemal połowa w pełnym umundurowaniu. Frekwencja była nieco mniejsza, niż przewidywano przed rajdem. Organizator rajdu oraz wrześniowej rekonstrukcji bitwy pod Łomiankami – Paweł Rozdżestwieński twierdzi, że zwykle pierwsze edycje rajdu gromadzą mniej uczestników, niż kolejne. Jako przykład podał pieszy rajd zorganizowany przez niego w Sochaczewie, który zgromadził zaledwie 12 uczestników, a rok później, aż 150.

    Impreza rozpoczęła się o 10.00 przed budynkiem Integracyjnego Centrum Sportowo-Dydaktycznego
w Łomiankach, skąd uczestnicy rajdu autobusami dojechali do Palmir. Organizatorzy przewidzieli dla nich możliwość zwiedzania Muzeum – Miejsce Pamięci Palmiry. W południe uczestnicy wystawili wartę honorową przy tablicy upamiętniającej Polaków zamordowanych przez niemieckiego okupanta w tajnych egzekucjach, w latach 1939-1943 oraz zapalili znicze na cmentarzu. Następnie pieszo wyruszyli przez Puszczę Kampinoską do Łomianek, pod pomnik generała brygady Mikołaja Bołtucia. Po ponad 10 kilometrowym marszu, każdy uczestnik rajdu miał zapewniony posiłek w ICDS. Jako ostatni punkt programu przewidziano prezentację przygotowań do sezonu rekonstrukcyjnego 2015.

    Natomiast najważniejsze wydarzenie powiązane z kolejnymi rocznicami bitwy pod Łomiankami, a trwające od 2011 roku, to jej rekonstrukcja, która ma już tysiące sympatyków. Już w 2012 roku uznano ją za najlepszą rekonstrukcję kawaleryjską w Polsce. Wówczas w inscenizacji udział wzięło ponad 200 rekonstruktorów, 62 konie, 10 pojazdów, a nawet dwa samoloty. Nie można też zapomnieć o całym zapleczu – o pirotechnikach, dźwiękowcach, obsłudze medycznej, nawet kowalu. To daje kolejne 200 osób zaangażowanych w to wyjątkowe widowisko.
To dzięki lokalnym władzom, sponsorom, ale przede wszystkim dzięki pasji organizatora,
z roku na rok inscenizacja jest coraz bardziej efektowna i gromadzi większe rzesze miłośników. Jak będzie w tym roku? Zapytaliśmy Pawła Rozdżestwieńskiego – z wykształcenia prawnika,  z zamiłowania historyka i pasjonata militariów, założyciela Fundacji Polonia Militaris, redaktora naczelnego popularnego portalu www.dobroni.pl.

Skąd pomysł na uczczenie rocznicy rekonstrukcji bitwy pod Łomiankami poprzez rajd pieszy?

W związku z 5 edycją, chcemy pokazać rekonstruktorów w innym działaniu, niż tylko podczas widowiska i choć trochę pokazać wysiłek marszowy żołnierzy w 1939 roku.

Jest to pierwsza impreza z okazji 5 rocznicy wrześniowej inscenizacji. Jakie kolejne imprezy są w planie?

Na pewno wystawa outdoorowa, muzeum polowe i rajd rowerowy na szlaku Sochaczew muzeum (przyp. red. Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą) – Łomianki.

Co trzeba zrobić, żeby rekonstrukcja była udana?

Starać się, aby widowisko było dynamiczne i zebrało najlepsze grupy rekonstrukcyjne oraz budziło emocje. 

Ubiegłoroczna inscenizacja bitwy pod Łomiankami była bardzo widowiskowa i zrealizowana z ogromnym rozmachem, czego możemy spodziewać się w tym roku?

A to już niespodzianka.

Autor Katarzyna Dobrowolska-Wójcik

Anna Piórkowska 8-3-2015
Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text