Województwo mazowieckie

„Magiczne Mazowsze”- nowy sposób na promocję turystyki
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 20 luty-20 marzec 2015
ilustracja

   Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego zrealizował projekt pn. „Geocaching jako determinanta wzrostu atrakcyjności agroturystycznej na Mazowszu”, w ramach którego powstała niecodzienna aplikacja umożliwiająca poznawanie najmniej znanych zakątków Mazowsza i jego atrakcji turystycznych. 

   Ideą pomysłodawców projektu „Geocaching jako determinanta wzrostu atrakcyjności agroturystycznej na Mazowszu” było wykorzystanie w sposób bardziej efektywny rozproszonego potencjału turystycznego, drzemiącego w regionie mazowieckim. Działania te miały być skierowane głównie na tzw. małe ojczyzny, zapomniane prowincje, obszary o silnej tożsamości społecznej lecz o niewielkim potencjale gospodarczym.

Powyższe założenia zostaną zrealizowane poprzez: wprowadzenie innowacyjnego produktu turystycznego jakim jest geocaching (rodzaj gry terenowej, polegającej na odkrywaniu za pomocą lokalizacji GPS tzw. „geocachy”, czyli skrytek), wydanie broszury informacyjnej („Geocaching innowacyjną formą produktu turystyki wiejskiej na Mazowszu”), wydanie katalogu „Turystyka wiejska na Mazowszu”, który zawierałby ofertę 250 współpracujących z MODR obiektów turystyki wiejskiej i agroturystyki,  oraz powstanie aplikacji pn. „Magiczne Mazowsze”, dzięki której nastąpi rozszerzenie  oferty turystyki wiejskiej na Mazowszu o oznakowanie i opisanie w formie elektronicznej siedmiu tematycznych szlaków turystycznych, obejmujących cenne turystycznie miejsca np. zabytki historyczne, muzea, pomniki przyrody. Do ich odkrywania będą służyły „geocache”- skrytki.

Czym jest geocaching?     

   Pojęcie to narodziło się w Ameryce Północnej na początku XXI w. Prekursorem tej „zabawy w poszukiwaczy skarbów” jest pasjonat sprzętu GPS- Dave Ulmer, który wpadł na pomysł ukrycia w lesie wiadra z różnego rodzaju przedmiotami (mającymi zachęcić innych do poszukiwań) i podał jego współrzędne grupie dyskusyjnej użytkowników GPS. Ludzie podchwycili pomysł, a ci którzy znajdowali pojemnik dzielili się swoimi przeżyciami. Zainspirowani pomysłem, kolejni entuzjaści zaczęli umieszczać swoje skrytki i publikować do nich współrzędne. W ten sposób narodził się geocaching. Wkrótce zaczęły powstawać serwisy poświęcone wyłącznie tej zabawie. Pierwszym z nich był serwis https://www.geocaching.com, który posiada obecnie najliczniejszą bazę skrytek na całym świecie. Szereg krajów, w tym Polska, posiada własne, lokalne serwisy geocache.

   Słowo ”cache” w języku angielskim oznacza skrytkę, kryjówkę, schowek i nawiązuje do ukrywanych niegdyś przez piratów, złodziei, uciekinierów skarbów. Przedrostek „geo” (ziemia) nadaje przede wszystkim globalnego charakteru tej zabawie, jak również stanowi analogię do geografii - nauki o rozmieszczeniu zjawisk na kuli ziemskiej. Słowem „geocache” określa się pojemnik, który jest przedmiotem poszukiwań, a jego zlokalizowanie jest możliwe dzięki znajomości współrzędnych geograficznych.

   Jak można przeczytać na stronie http://www.geocaching.pl/: „umieszczanie skrytek dla ich samego znalezienia według współrzędnych, na dłuższą metę staje się nudne, stąd ich autorzy starają się je urozmaicić i zachęcić poszukiwacza do odwiedzenia ich schowka. Najczęściej zakłada się skrytki w atrakcyjnych, turystycznie miejscach (zabytki, przyroda, historia). Liczy się też pomysł na zamaskowanie skrytki. Skrytki mogą być różnej wielkości- od malutkich pojemniczków mniejszych od naparstka po olbrzymie skrzynie mogące z powodzeniem pomieścić człowieka. Im więcej pomysłowości, tym skrytka lepiej oceniana przez innych. Czasami znalezienie końcowej skrzynki poprzedzone jest wykonaniem określonych zadań np. zebranie informacji z innych miejsc lub rozwiązanie zadań logicznych. Niektóre mogą być prawdziwymi wyzwaniami i zabierać nawet kilka miesięcy zanim poszukiwacz odnajdzie końcową skrytkę. Zawsze jednak odnalezienie finałowego pojemnika odbywa się na podstawie współrzędnych geograficznych, co wyróżnia geocaching od innych zabaw terenowych”.

   Celem zabawy jest więc znalezienie schowka, a przy okazji poznawanie atrakcyjnych, często trudno dostępnych miejsc i prezentowanie ich innym uczestnikom gry. Reguły gry są jasne. Aby zostać jej uczestnikiem należy w pierwszej kolejności założyć konto na jednym z ogólnodostępnych i bezpłatnych serwisów internetowych. Osoba tworząca schowek zamieszcza na portalu geocachingowym dane dotyczące jego lokalizacji (długość i szerokość geograficzna), opis zawierający dodatkowe informacje ułatwiające jego znalezienie, a także dane o charakterze krajoznawczym, dotyczące miejsca ukrycia i ewentualnych innych atrakcji turystycznych w okolicy. Dodatkowo opis schowka powinien zawierać ostrzeżenia o możliwych zagrożeniach w trakcie poszukiwań oraz informacje o jego dostępności dla osób niepełnosprawnych lub szukających go w towarzystwie dzieci. Opis skrytki powinien być na tyle ciekawy, żeby mógł zainteresować innych „goecacherów” do jej znalezienia.

   Znalazca skrytki, w nagrodę zabiera jeden z ukrytych w pojemniku upominków, zostawia nowy, równie atrakcyjny oraz wpisuje swój identyfikator i datę do dziennika odwiedzin skrytki. Gra rozpoczyna się od nowa.

Każdy kto umieści skrytkę w serwisie, zobowiązany jest do nadzorowania jej i terenu wokół. Wymaga to niejednokrotnie wizyt w miejscu ukrycia, w momencie gdy pojawi się jakiś problem. Jeżeli np. okaże się, że poszukiwanie skrytki przez innych „geocacherów” spowodowało dewastację otoczenia, należy usunąć lub przenieść skrytkę w inne miejsce, nie zapominając o aktualizacji jej opisu na stronie internetowej.

   W ramach realizowanego przez MODR projektu, z początkiem 2015 roku każdy turysta-odkrywca zainteresowany poznaniem ciekawych, mniej popularnych obszarów Mazowsza, może pobrać darmową aplikację „Magiczne Mazowsze”. Jest ona dostępna w sklepie Google Play (dla systemu operacyjnego Android). Aby dokonać pobrania aplikacji należy otworzyć „Sklep Play” i wyszukać ją po nazwie „Magic Mazovia” lub „Magiczne Mazowsze”. Aplikacja ma za zadanie promować mniej znane zakątki Mazowsza w formie siedmiu tematycznych szlaków, na których znajdują się obiekty zabytkowe, ważne miejsca historyczne i przyrodnicze. Aplikację można pobrać klikając bezpośrednio na link: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.bitcomp.hydra.android.

   Projekt  „Geocaching jako determinanta wzrostu atrakcyjności agroturystycznej na Mazowszu” otrzymał dofinansowanie w wysokości 359 861,10 zł, ze środków unijnych pochodzących z Europejskiego Funduszu Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2007-2013. Natomiast całkowita wartość projektu wyniosła 423 366,00 zł.

 

 

 

 

Paulina Piekarska 20-2-2015

Paulina Piekarska

p.piekarska@mazowszanie.eu

Źródła: http://www.geocaching.pl/, http://www.modr.mazowsze.pl/

Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text