Województwo mazowieckie

„Ido śwenta źelgejnocy”, czyli ruszyły kurpiowskie przygotowania do Wielkanocy
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 2 marzec-1 kwiecień 2015
  • ikonka Ostrołęka Plac gen. Józefa Bema 8
ilustracja

Trwa Wielki Post, czyli czas pokuty przygotowujący do Świąt Wielkanocnych. Na Kurpiach to czas szczególny. To tu powstają największe i najbarwniejsze palmy wielkanocne czy tradycyjne pisanki. Jak co roku, Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce rusza z propozycją warsztatów etnograficznych oraz imprezy rodzinnej, będących doskonałym wprowadzeniem do tych najważniejszych dla chrześcijan świąt. 

    Już od 2 marca br. ruszyły warsztaty etnograficzne, których zadaniem jest przybliżenie kurpiowskiej, szczególnej tradycji związanej z obrządkiem Świąt Wielkanocnych. Sposoby zdobienia pisanek, czy tworzenia wielkanocnych palm to znaki szczególne Kurpiów. Każdy, kto zdecyduje się skorzystać z propozycji ostrołęckiego Muzeum Kultury Kurpiowskiej, uczestniczyć będzie w części teoretycznej, dotyczącą obrzędów wielkanocnych i metod twórczych, a następnie będzie miał okazję wykonać własnoręcznie palmę z bibuły (charakterystyczną dla Puszczy Zielonej) lub pisankę oklejaną sitowiem (charakterystyczną dla Puszczy Białej).

    Warsztaty potrwają do 1 kwietnia 2015 roku. Aktualnie prowadzone są zapisy na zajęcia, a szczegółowe ich terminy to: 2-6 marca (palma), 9-13 marca (palma), 16-20 marca (pisanka), 23-27 marca (palma), 30 marca-1 kwietnia (pisanka). Każdy z uczestników proszony jest o zabranie ze sobą bibuły karbowanej i kleju w tubce (w przypadku warsztatów dotyczących robienia palm) oraz wydmuszkę jajka lub jajko ze styropianu, kolorową wełnę oraz pojemnik na wykonaną pisankę (w przypadku zajęć dotyczących malowania pisanek). Przewidywany czas trwania zajęć to 60 minut, a opłata od osoby wynosi 3 złote. Oferta skierowana jest do dzieci i młodzieży. Wszelkie dodatkowe informacje, łącznie z rezerwacją terminów, udzielane są przez pracowników Działu Edukacji i Promocji pod numerem: (29) 764-54-43 w. 43.

    Natomiast na niedzielę, 15 marca br. ostrołęckie Muzeum Kultury Kurpiowskiej zaplanowało imprezę rodzinną pn. „Ido śwenta źelgejnocy”. Jak co roku, jej ideą są, wspólne z kurpiowskimi twórcami ludowymi, przygotowania do Świąt Wielkanocnych.

    W ramach wydarzenia odbędą się warsztaty z „wicia” tradycyjnych palm kurpiowskich przy pomocy kwiatów z bibuły, tworzenia pisanek z Puszczy Białej (oklejanych sitowiem i włóczką) i Puszczy Zielonej („pisanych” woskiem), wyplatanie koszyczków wielkanocnych z wikliny oraz pieczenie i dekorowanie  świątecznych babeczek. Każdy z uczestników proszony jest o przyniesienie ze sobą wydmuszek jajek. Dodatkowo, każdy zainteresowany będzie mógł własnoręcznie wykonać autorską kartkę świąteczną i wielkanocny stroik, w czynnej tego dnia „Pocztówkarni”. Dla tych, którzy nie czują w sobie artysty, będzie czekał kiermasz wyrobów świątecznych, na którym każdy znajdzie coś dla siebie.

    Według przewidywań organizatorów impreza odbędzie się w godzinach 10-16, w siedzibie Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce. Wstęp na imprezę wynosi złotówkę od osoby.

    Współorganizatorem przedwielkanocnego, kulturowego spotkania jest Stowarzyszenie Artystów Kurpiowskich w Kadzidle. Przedsięwzięcie otrzymało dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej.

Paulina Piekarska 2-3-2015
ikonka jak dojechać

Paulina Piekarska

Źródło: http://muzeum.ostroleka.pl/

Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text