Województwo mazowieckie

Światowy Dzień Wody w Mińsku Mazowieckim
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 20 marzec-30 kwiecień 2015
ilustracja

Po raz kolejny w Mińsku Mazowieckim organizowane są obchody  Światowego Dnia Wody. Coroczne święto ustanowiono z inicjatywy Zgromadzenia Ogólnego Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Według rezolucji ONZ z dnia 28 lipca 2010, prawo do czystej wody oraz sanitariatów jest jednym z podstawowych praw człowieka. Tymczasem na świecie żyje 7 miliardów ludzi, z których miliard nie ma dostępu do wody pitnej. Za 10 lat prawie 2 miliardy ludzi nie będą miały co pić.

Światowy Dzień Wody ma zwrócić uwagę na ten problem i skłonić kraje rozwinięte do realizacji zagadnień zrównoważonego rozwoju. Dostęp do czystej wody jest luksusem w krajach borykających się z biedą, skutkami konfliktów zbrojnych oraz klęsk żywiołowych. Jednocześnie dynamiczny i niekontrolowany rozwój może doprowadzić do degradacji cennych zasobów przyrody. Celem akcji jest zwrócenie uwagi na konieczność pogłębianie szacunku do wody, która ze względu na swą pozorną dostępność w naszych warunkach klimatycznych, często bywa marnowana.

Do obchodów Światowego Dnia Wody przypadających 22 marca, włącza się coraz więcej miast. W tym roku Mińsk Mazowiecki zachęcał mieszkańców do oszczędzania wody, ale też picia dobrej jakościowo wody z kranu. A warto to robić, bo woda w Mińsku Mazowieckim pochodzi z ujęć głębinowych. Można ją śmiało pić prosto z kranu.

Warto w niej również pływać. 19 marca na pływalni miejskiej odbyła się impreza pływacka dla dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 6. Konkurencje odbywały się na basenie sportowym na dystansie 25 i 50 m. Jako gość specjalny wystąpiła Agnieszka Renc - polska wioślarka, zawodniczka WTW Warszawa.

Partnerem imprezy był Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Mińsku Mazowieckim.

Radosław Strzaliński

r.strzalinski@mazowszanie.eu 20-3-2015
Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text