Województwo mazowieckie

Światowy Dzień Wiedzy o Autyzmie
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 3 kwiecień-31 lipiec 2015
ilustracja

1 i 2 kwietnia 2015 roku Płock nabrał niebieskich barw. Niebieski był także ratusz. Tym samym dołączył do wielu znanych budynków na świecie. Wszystko to z okazji Światowego Dnia Wiedzy o Autyzmie.

Czym jest autyzm?

Autyzm to całościowe zaburzenie rozwoju dziecka o podłożu neurologicznym, który spowodowany jest niewłaściwą pracą mózgu. Pomocą dla chorych jest wczesna diagnoza i długotrwała terapia. Osoby z autyzmem mają trudności z mówieniem i relacjami z otoczeniem. Inaczej odbierają bodźce z otoczenia. Autyzm zazwyczaj pojawia się w pierwszych trzech latach życia. Statystycznie dotyczy on 1 dziecka na około 300 nowo narodzonych. Celem wprowadzonego dnia wiedzy o autyzmie jest podniesienie poziomu świadomości społeczeństwa dotyczącego tego zaburzenia.

Atrakcje 

Płock Światowy Dzień Wiedzy o Autyzmie obchodził 1 i 2 kwietnia 2015 roku. W tych dniach zorganizowano wiele interesujących atrakcji. W Zespole Szkół nr 1 odbyły się warsztaty dla dzieci zatytułowane  „Wiosna budzi nasze zmysły”. Zajęcia te poprowadzili specjaliści pracujący na co dzień z autystycznymi dziećmi. Miały miejsce także projekcje filmów, rozgrywki sportowe, pokazy teatralne i wystawy. Atrakcje te przygotowane były nie tylko dla dzieci, ale również dla ich rodziców. Drugiego dnia obchody miały miejsce głównie w NovymKinie Przedwiośnie. Tu widz mógł obejrzeć występ Grupy Teatralnej „OdNova”, wystawę „Autyzm-moje życie” oraz projekcję filmu „Temple Grandin”. Film ten opowiada o losach kobiety chorej na autyzm, która pokonała przeciwności, zdobyła wykształcenie i osiągnęła sukces. Został on uhonorowany licznymi nagrodami. Tego dnia o godzinie 20.00 została włączona niebieska iluminacja ratusza. Do obchodów włączyła się także Fundacja JiM, która zorganizowała wiele atrakcji w płockiej Galerii Wisła. Tu na uczestników czekała wielka niespodzianka a mianowicie spotkanie z płockimi szczypiornistami Kamilem Syprzak i Adamem Wiśniewskim. Tu dzień zakończył się zbiorowym puszczeniem niebieskich balonów w niebo. Fundacja JiM zorganizowała ogólnopolską akcję "Polska na niebiesko", polegająca na zapaleniu niebieskich świateł czy iluminacji jednocześnie w wielu miejscach w kraju. Inicjatywa ta jest wzorowana na projekcie „Zaświeć się na niebiesko” organizacji Autism Speaks. W inicjatywę tą zostało włączonych wiele znanych na świecie budynków między innymi Empire State Building w Nowym Jorku, Opera w Sydney, Pomnik Chrystusa Zbawiciela w Rio de Janeiro i wiele innych.

Organizatorzy

Organizatorem płockich obchodów są terapeuci autyzmu oraz rodzice dzieci autystycznych. Uczestnicy obchodów mogli korzystać z wszystkich atrakcji nieodpłatnie. Patronat nad wydarzeniem objął prezydenta Płocka Andrzej Nowakowski.

Obchody w całym kraju

2 kwietnia Światowy Dzień Autyzmu obchodzony był w wielu innych miastach. W Warszawie niebieska iluminacja włączona została w Pałacu Kultury i Nauki, na Moście Śląsko-Dąbrowskim, na Muzeum Narodowym oraz budynku Sejmu. 

Joanna Gruchała - Kominek 3-4-2015
Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text