Województwo mazowieckie

Święto sportu na Targówku
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 12-14 czerwiec 2015
ilustracja

Są młodzi, ambitni i pomimo swoich słabości nie brakuje im ducha sportowej rywalizacji. Mowa o osobach niepełnosprawnych, które już w najbliższą sobotę spotkają się na warszawskim Targówku, by wystartować w wyścigu po miejsca na podium. To właśnie tu po raz 21. odbędą się Igrzyska Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej.

Ta impreza wpisała się już na stałe w kalendarz imprez Targówka. Nic dziwnego. Panują tu warunki idealne do organizowania tego rodzaju zawodów.

- Znajduje się tutaj przychodnia i basen rehabilitacyjny dla dzieci i dorosłych. Są szkoły przystosowane dla potrzeb osób niepełnosprawnych. W placówce przy ulicy Balkonowej realizowane są autorskie programy w zakresie terapii sensorycznej dla maluchów. Dzielnica zawsze była, jest i pozostanie otwarta na problemy osób niepełnosprawnych, stąd zaangażowanie w organizację Igrzysk wzrasta z każdym rokiem. Śmiało możemy powiedzieć, że w ciągu tych dwudziestu lat, przez Igrzyska przewinęło się blisko 7.000 tysięcy zawodników z Warszawy i województwa – podkreśla burmistrz dzielnicy, Sławomir Antonik.

Jak igrzyska to igrzyska

Te zawody to  prawdziwe święto sportu. Dlatego, jak przystało na igrzyska, zawody rozpocznie defilada zawodników. Potem każdy z nich złoży uroczystą przysięgę. Inaugurację zakończy zapalenie olimpijskiego znicza i wciągnięcie flagi na maszt.

Do wyboru, do koloru

W tegorocznych zmaganiach weźmie udział prawie 300 zawodników. Igrzyska odbędą się w trzech kategoriach wiekowych dla dziewcząt i chłopców: 7 – 13 lat,  14 – 18 lat oraz 19 – 30 lat. Każdy z uczestników będzie mógł walczyć o mistrzostwo w maksymalnie trzech konkurencjach. Do wyboru mają aż 12 dyscyplin sportowych: bieg na 40 m, strzał na bramkę, rzuty piłką do celu, rzut piłką palantową na odległość, rzuty piłką do kosza, boule, jazda na cykloergometrze, dmuchanie piłeczki celuloidowej na odległość, tenis stołowy indywidualny, wyścigi na wózkach, skok w dal i pływanie.

Jak wygrać?

W biegu na 40 m standardowo główną rolę odgrywa czas. Biegi odbędą się w seriach, a zawodnicy niewidomi mogą biec z przewodnikiem. W strzałach na bramkę każdy uczestnik musi wykonać pięć strzałów. Należy jednak pamiętać, że bramka podzielona jest na pięć sektorów. Trafienie w odpowiedni sektor oznacza zdobycie punktów. O ostatecznym wyniku decyduje łączna punktacja wszystkich strzałów.  W rzucie piłką do celu należy wykonać pięć rzutów z odległości 3 m. Im więcej celnych rzutów, tym większa szansa na wygraną. Podobne zasady obowiązują w rzutach piłką do kosza. Inna jest tylko odległość – w tym przypadku 2m.  Nieco inaczej wygląda konkurencja rzutu piłką palantową. Uczestnik wykonuje trzy rzuty, z których zaliczany jest ten najdalszy. Kolejną dyscypliną są boule. Tu jednak nie ma podziału na kategorie wiekowe. Każdy ze sportowców otrzymuje dwie kule, z których każda waży ok. 1 kg. Celem jest tzw. świnka, czyi mała kula umieszczona w polu do gry. Zadaniem zawodnika jest dorzucenie swoich kul jak najbliżej „świnki”.

Są też dyscypliny, w których uczestnicy muszą się wykazać dobrą kondycją fizyczną. Tak jest np. w przypadku osób startujących w jeździe na cykloergonometrze. Ich zadaniem bowiem jest przejechanie jak najdłuższego dystansu w ciągu 30 sekund. Mnóstwo siły i sprawności wymagają również wyścigi na wózkach. Odbywają się dwójkami na dystansie 40 m. Nie mniej wyczerpujące jest pływanie stylem dowolnym na dystansie 25 m i skok w dal,  w którym każdy musi wykonać trzy skoki.

W tenisie stołowym obowiązuje system rozgrywek pucharowych. Zawodnicy rozgrywają jeden set do 11 punktów ze zmianą stron po uzyskaniu 6 punktów. Kto przegra – odpada. Ostatnia z dyscyplin, czyli dmuchanie piłeczki celuloidowej na odległość przeznaczona jest dla tych osób, które nie mogą brać udziału w innych konkurencjach.

Doping i pomoc

W każdych zawodach niezwykle istotny jest doping kibiców. W przypadku Igrzysk Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej jest to szczególnie istotna kwestia. Ogromną grupę wsparcia stanowią opiekunowie i wolontariusze towarzyszący zawodnikom. Wśród nich nie brakuje mieszkańców Targówka. Do tej pory,  we wszystkich edycjach Igrzysk pomagało ponad 10 tys. młodych ludzi z gimnazjów i liceów. W tym roku startujących będą zagrzewać do walki również wolontariusze ze stowarzyszenia "Otwarte Drzwi" oraz jak zwykle młodzież ze szkół dzielnicowych, w tym laureaci tzw. "ósemek" - konkursu Ośmiu Wspaniałych.

Tegoroczne Igrzyska odbędą się 13 czerwca br. na stadionie Ośrodka Sportu i Rekreacji Targówek przy ul. Łabiszyńskiej 20. Wstęp jest wolny.

 

Elcia

e.albrechcinska@mazowszanie.eu 12-6-2015
Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text