Województwo mazowieckie

Święto Narodowe Trzeciego Maja – obchody w Płocku
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 4-31 maj 2015
ilustracja

Jak co roku Płock obchodził Święto Narodowe Trzeciego Maja.  W słoneczny niedzielny dzień mieszkańcy licznie zgromadzili się w kilku punktach miasta.

Święto rozpoczęło się o 9.30 zbiórką pocztów sztandarowych i złożeniem kwiatów przy pomniku Marszałka Józefa Piłsudskiego. Pół godziny później rozpoczęła się msza święta za ojczyznę w płockiej Katedrze, której przewodniczył bp Roman Marcinkowski. Po nabożeństwie uczestnicy obchodów przeszli pod Płytę Nieznanego Żołnierza. Wszyscy obecni odśpiewali hymn państwowy. Przemówienia wygłosili między innymi wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski oraz prezydent miasta Andrzej Nowakowski. Parlamentarzyści, przedstawiciele władz miasta, władz wojewódzkich i powiatowych oraz partii politycznych,  a także reprezentantci płockich organizacji kombatanckich, służb mundurowych, szkół oraz placówek kulturalnych złożyli kwiaty. Po uroczystych armatnich strzałach obchody przeniosły się pod płocki ratusz.

W samo południe na Starym Rynku odbyła się prezentacja pododdziału konnego Stowarzyszenia Patria Polonia oraz pododdziału Pułku 4 Księstwa Warszawskiego. W części artystycznej wystąpił zespół Pieśni i Tańca Wisła, który zaprezentował poloneza i mazura. Święto Trzeciego Maja zakończyło się wspólna majówką pod płockim Ratuszem.

Czy znamy historię obchodów tego święta?

Zostało ono ustanowione pod koniec XVIII wieku dla uczczenia przyjęcia konstytucji przez ówczesny Sejm Wielki konstytucji w 1791 roku. Obchodzono je nieprzerwalnie do 1795 roku, kiedy Polska na długie lata znalazła się pod zaborami. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości wznowiono obchody. Dzień 3 maja uznano oficjalnie za święto narodowe. Po II wojnie światowej władze komunistyczne zabroniły celebrowania tej ważnej rocznicy. Święto przywrócono ustawą z 6 kwietnia 1990 roku. 

Joanna Gruchała - Kominek 4-5-2015
Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text