Województwo mazowieckie

Średniowiecze na wykopaliskach archeologicznych przy ulicy Szewskiej
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 31 marzec-31 maj 2015
  • ikonka Radom Szewska
ilustracja

 Na pustej działce przy ulicy Szewskiej archeolodzy odkryli kolejne ślady zabudowy Miasta Kazimierzowskiego. Odkryto drewnianą podłogę warsztatu lub średniowieczny chodnik. Teraz badacze, którzy właśnie wrócili na ul. Szewską 20, odkryli kolejne drewniane konstrukcje z czasów kazimierzowskiego Radomia.

Badania archeologiczne na placu przy ul. Szewskiej rozpoczęły się w listopadzie ubiegłego roku. Odkryto wtedy fragmenty drewnianej zabudowy i to tej najstarszej, średniowiecznej. Mogły to być domostwa lub zabudowania gospodarcze. Spora ilość żużli odkryta w wykopie, zdaniem archelogów, może świadczyć  o tym, że w przeszłości znajdował się tutaj warsztat kowalski. Wyniki badań okazały się na tyle interesujące, że konserwator zabytków zdecydował o rozszerzeniu prac. Ze względu na pogodę można to było zrobić dopiero teraz.

W wykopie widać kilka metrów drewnianych bali, leżących ciasno jeden obok drugiego. Z pewnością jest to jakaś konstrukcja średniowieczna. Po rozmiarach można wnioskować, że jest to podłoga warsztatu, bo na podłogę w domu jest ona za duża. Możliwe też, że bale pochodzą z wyłożonymi nimi podwórka, by mieszkańcy nie brodzili w błocie. Inną możliwością jest, że może to być fragment wewnętrznej uliczki czy chodnika między budynkami –  powiedział nam Grzegorz Barczyk, archeolog ze spółki Rewitalizacja. Archeolodzy dowiedzą się więcej na ten temat, kiedy podkopią się pod tę konstrukcję. 

Interpretacja znalezisk jest trudna, bo zachowały się we fragmentach. Teren ten w przeszłości był wielokrotnie przekopywany pod fundamenty kamienic i oficyn oraz pod rozmaite instalacje. Jak zawsze, archeolodzy natrafili na fragmenty naczyń glinianych i kości zwierzęcych. Ciekawym znaleziskiem jest ostroga, która wnioskując z jej kształtu, jest starego typu, może pochodzić nawet z XIV wieku albo być nieco młodsza. W wykopie znaleziono także coś współczesnego, a mianowicie odznakę NSDAP, czyli znaczek, jaki członkowie tej partii nosili na ubraniach cywilnych lub mundurach. Innym, niepochodzącym ze średniowiecza odkryciem jest składzik apteczny w piwniczce jednej z rozebranych oficyn. Znaleziono tam kilkanaście małych, szklanych buteleczek, z których jedna ma nawet korek i zawiera resztkę jakiejś substancji w środku, jak poinformowała nas Joanna Marciniak-Barczyk, archeolog Rewitalizacji. Wiadomo że apteka, z której pochodzą eksponaty, należała do Karola Hoppena, a po jego śmierci została sprzedana i przez jakiś czas mieściła się w drewnianym budynku przy ul. Rwańskiej. Potem, w drugiej połowie XIX wieku przeniesiono ją do budynku murowanego. Być może była to właśnie ta kamienica, gdzie prowadzone są wykopaliska. Trzeba to jednak jeszcze sprawdzić.

Badania archeologiczne, wraz z opracowaniem wyników, powinny zakończyć się do połowy maja. Spółka Rewitalizacja już rozstrzygnęła przetarg na zaprojektowanie nowej zabudowy przy ul. Szewskiej 20 i remont kamienicy na ulicy Rwańskiej 17. Do przetargu stanęło siedem firm. Oferowały projekty opiewające na sumy od 88 tys. do 182,5 tys. złotych. Komisja wybrała ofertę pracowni projektowej PIK z Żor. Umowa została podpisana i architekci z firmy PIK będą mieć od tej chwili siedem miesięcy na przygotowanie projektu –  poinformował nas Mariusz Mróz, prezes spółki Rewitalizacja.

Według nowego projektu zabudowy, od strony ulicy Szewskiej powstanie nowy budynek z dwiema oficynami, a trzykondygnacyjna kamienica przy ulicy Rwańskiej 17 przejdzie gruntowny remont. Oba budynki mają mieć wspólny dziedziniec. Powstanie tu także podziemny parking z windą dla samochodów. W budynkach zaplanowano lokale usługowe i mieszkania. Archeolodzy spółki Rewitalizacja w kwietniu wrócą na płytę radomskiego starego rynku. Będą chcieli określić, jak duży był pierwotnie średniowieczny rynek. Będą także szukać studni i kazimierzowskich jatek. Zarówno prace archeologiczne, jak i przebudowa starego Radomia ma przywrócić jego wartość użytkową oraz odkryć historię tych miejsc dla obecnych mieszkańców miasta. 

Kamil Sznyrowski 10-4-2015
ikonka jak dojechać
  • ikonka Radom Szewska
Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text