Województwo mazowieckie

Łatwiej, szybciej, sprawniej w urzędzie stanu cywilnego
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 13 marzec-30 kwiecień 2015
ilustracja

Dnia 1 marca 2015 roku weszła w życie nowa Ustawa z dnia 28 listopada 2014 roku – Prawo o aktach stanu cywilnego. Ruszył też System Rejestrów Państwowych (SRP), który połączył rejestry PESEL, dowodów osobistych i aktów stanu cywilnego.

Adres i PESEL dla dziecka

Świeżo upieczeni rodzice będą mieli mniej pracy, ponieważ po zarejestrowaniu dziecka w urzędzie stanu cywilnego, urząd ma obowiązek jego zameldowania, ponadto w Systemie Rejestrów Państwowych zostanie wygenerowany dla dziecka PESEL. 

Imiona obcego pochodzenia

Kolejna zmiana to możliwość nazywania dzieci imionami obcego pochodzenia. Jednakże trzeba wiedzieć, że ostateczną zgodę na podejmuje w tym zakresie kierownik USC.

Ślub w plenerze

Ważną innowacją jest stworzenie nowożeńcom możliwości zawarcia związku małżeńskiego poza siedzibą urzędu. Trzeba tylko złożyć odpowiedni wniosek do kierownika urzędu i uiścić opłatę w wysokości 1000 złotych. Uwaga: nie zawsze uzyskamy na to zgodę. Odmowę dostaniemy, gdy planowane miejsce ślubu te nie zapewni bezpieczeństwa uczestników lub będzie zbyt mało doniosłe.

Ponadto przed zawarciem związku nie będą wymagane odpisy aktów urodzenia oraz ewentualnie dowodów ustania poprzedniego małżeństwa (pod warunkiem, że zdarzenia te wystąpiły na terenie Polski).

Centralny Rejestr Stanu Cywilnego

Bardzo istotną zmianą jest to, że powstał Centralny Rejestr Stanu Cywilnego służący do rejestracji elektronicznej urodzeń, małżeństw i zgonów w jednym centralnym rejestrze. Do tej pory odbywało się to za pomocą papierowych ksiąg stanu cywilnego. Rozwiązanie to w dużym stopniu usprawni załatwianie spraw urzędowych, ponieważ umożliwi szybsze otrzymanie dokumentów (przykładowo odpisu aktu stanu cywilnego), nawet jeśli zgłosimy się do innego USC niż ten występujący w naszej miejscowości. Jeśli potrzebnego nam dokumentu nie będzie w rejestrze, odpis lub zaświadczenie otrzymamy w ciągu 7 dni roboczych, a jeśli wniosek złożymy w innym urzędzie – czas oczekiwania wydłuży się do 10 dni roboczych.

W każdym USC w Polsce można złożyć następujące oświadczenia: uznania ojcostwa, dotyczące zmiany imienia lub imion dziecka, o nazwisku dziecka małżonków i chęci powrotu do nazwiska noszonego przed zawarciem związku małżeńskiego po uzyskaniu rozwodu. Niektóre dokumenty można uzyskać w formie dokumentu elektronicznego.

UWAGA: urodzenia, małżeństwa i zgony musimy rejestrować jak do tej pory czyli w odpowiednim urzędzie dla miejsca zdarzenia.

Więcej informacji na stronie www.usc.pl.

Joanna Gruchała - Kominek 13-3-2015
Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text