Województwo mazowieckie

Ładniejsze i tańsze w utrzymaniu
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 4 maj-31 grudzień 2015
ilustracja

Mazowieckie samorządy coraz częściej sięgają po ekologiczne i oszczędnościowe rozwiązania. Gmina Brok rozpoczęła właśnie realizację projektu termomodernizacji dwóch budynków – po byłym domu kultury w Broku oraz szkoły podstawowej w Kaczkowie Starym. Dzięki ociepleniu obiektów, wykonaniu nowych instalacji centralnego ogrzewania oraz wymianie pieców węglowych na ekologiczne kotły gmina będzie przeznaczała mniej środków na ich ogrzewanie.

Prace termomodernizacyjne obejmą dwa budynki na terenie gminy – przy ul. Pułtuskiej w Broku oraz szkoły podstawowej w Kaczkowie Starym. – Dzięki realizacji tej inwestycji zapewnimy lepsze warunki pracy, nauki, zabawy i bezpieczeństwa, zdecydowanie poprawi się estetyka elewacji frontowej budynków, a co najważniejsze spadnie zużycie energii potrzebnej do ich ogrzania, a co za tym idzie nastąpi obniżenie kosztów ich utrzymywania – podkreśla Marek Młyński, Burmistrz Miasta i Gminy Brok.

W obiekcie po byłym domu kultury w Broku mieszczą się obecnie biblioteka publiczna i siedziba ochotniczej straży pożarnej. Tu prace już się rozpoczęły. Modernizacja obejmie m.in. docieplenie wszystkich ścian i fundamentów budynku, wymianę pokrycia dachowego i docieplenie dachu oraz wymianę wszystkich rur spustowych, rynien oraz parapetów zewnętrznych. Budynek zostanie pomalowany. Zmiany obejmą również system ogrzewania obiektu – wykonana zostanie nowa instalacja centralnego ogrzewania, a stary piec węglowy wymieniony będzie na nowy ekologiczny kocioł retortowy na pellet. Zmodernizowana będzie także wentylacja budynku, a na dachu zamontowane zostaną kolektory słoneczne, które będą ogrzewać ciepłą wodę dla budynku.

Prace przy budynku szkoły podstawowej w Kaczkowie Starym obejmą m.in. docieplenie wszystkich ścian zewnętrznych i stropu, wykonanie nowej instalacji centralnego ogrzewania i wymianę starego pieca węglowego na nowy ekologiczny kocioł retortowy na pellet. Dodatkowo cały obiekt zostanie pomalowany.

Prace modernizacyjne przy obu budynkach powinny zakończyć się z końcem sierpnia tego roku. Wartość projektu to ponad 1,8 mln zł. Gmina Brok pozyskała na jego realizację dotację z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach systemu zielonych inwestycji.

AniKa

a.groszyk@mazowszanie.eu 4-5-2015

Źródło: www.brok.pl.

Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text